Son Dakika Haberler

“Kanlı Noel” katliamında hayatını kaybedenler Londra’da anıldı

“Kanlı Noel” katliamında hayatını kaybedenler Londra’da anıldı
Okunma : 47 views Yorum Yap

İngiltere’de EOKA terör örgütü militanları tarafından 21 Aralık 1963’te Kıbrıs Türklerine yönelik başlatılan ve tarihe “Kanlı Noel” olarak geçen katliamın 59’uncu yılında, Londra’da İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi (CTCA) tarafından anma töreni düzenlendi. Anma töreni Kıbrıs Cumhuriyeti elçiliği önünde gerçekleşti. “Kanlı Noel” unutulmadı, katliam kurbanları Londra’da anıldı.

Londra’daki Kıbrıs Rum Kesimi Yüksek Komiserliği önünde toplanan Kıbrıs Türkleri, Rumların Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği katliamının 59’uncu yıl dönümünde saldırıda şehit düşenleri anmak için mum yaktı.

Törende, “Kanlı Noel”de hayatını kaybedenlerin fotoğrafları sergilendi. Şehitlerin fotoğraflarına bakarak dua eden yakınları, tören sırasında duygusal anlar yaşadı.

Anma törenine katılan, Kıbrıs Türk Gençlik ve Aile Birliği İngiltere Başkan vekili İsmayil İbrahim, Londra Gazete’ye açıklamada şu ifadeleri kullandı:

21 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası dolayısıyla, bugün büyüklerimizin ve soydaşlarımızın yaşadığımız toprakları vatan yapmak uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz. Kıbrıs Türk Halkı geçmişte zor dönemlerden geçmiş, ortaya koyduğu fedakarlık ve mücadele sonucunda bugün sahip olduğu yaşam şartlarına ve özgürlüğüne kavuşmuştur. İngiltere’de doğup büyüyen ve yaşayan gençler olarak bunun bilincindeyiz. Aziz şehitlerimizin bu davadaki yerini ve önemini onları sadece şehitler haftasında anmakla ifade etmek asla yeterli olamaz. Onlar, Kıbrıs Türk halkının kutsal davası uğruna canlarını korkusuzca feda ederek şehitlik mertebesine erişmiş kahramanlarımızdır ve asla unutulmayacaklar.”

“59 yıl önce gerçekte neler olduğunu dünyaya duyurmak istiyoruz”

Genç Kıbrıs Türkleri (Y.T.C.) Grubu Başkanı Eren Ramadan, törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta o dönem yaşanan olaylar nedeniyle yerinden edilen, kaybolan ve öldürülen birçok kişinin aile üyelerini tanıdığını belirterek “Bu nedenle, bu olay kişisel olarak beni çok etkiliyor” dedi.

Ramadan, “Rumların Kıbrıs’ta yaptığı darbe nedeniyle Kıbrıslı Türkler uluslararası sahnede temsiliyetlerini kaybettiler. 1963, Kıbrıs sorununun ve Kıbrıslı Türklerin izolasyonunun başlangıcıdır” diye konuştu.

Kıbrıs Türklerine saygı için toplanıldı

Eren Ramadan, bu nedenle 59 yıl önce gerçekte neler olduğunu dünyaya duyurmak ve hayatını kaybeden Kıbrıs Türklerine saygılarını sunmak için toplandıklarını dile getirdi.

Törenin ardından şehitler için dua edildi ve daha sonra Nejla Clements, Kıbrıslı Türkler adına hazırlanan mektubu, Rum Kesimi Yüksek Komiserliğine bıraktı.

Mektupta, Güney Kıbrıs’ın, kendi halkına ve dünyaya Kıbrıs meselesi hakkında gerçeği söylemeye davet edildi.