Son Dakika Haberler

JPMorgan: Kasımda 100 puan faiz indirimi olacak

JPMorgan: Kasımda 100 puan faiz indirimi olacak
Okunma : 2 views Yorum Yap

 

 

 

JPMorgan, Ekim ayı enflasyon verisinin kendilerini Kasım ayında Merkez Bankası’ndan 100 baz puan faiz indirimi beklentilerinden daha emin hale getirdiğini vurguladı.

 

JPMorgan’ın hazırladığı raporda; önümüzdeki aylarda enflasyonist baskıların devam edeceği ve TÜİK’in açıkladığı ekim ayı enflasyon verilerinin ardından kasım ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 100 baz puan faiz indirimine gideceği bildirildi.

Uluslararası yatırım kuruluşu JPMorgan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), dün açıkladığı Ekim ayı enflasyon rakamlarının ardından enflasyonist baskıların güçlü olmaya devam ettiğini bildirdi.

Foreks’te yer alan habere göre; 2021 yıl sonu için enflasyon tahminini yüzde 19,9’dan yüzde 19,6’ya revize eden JPMorgan, 2021 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 16,4 olarak korudu.

Hali hazırda yüzde 19,6 olan yıl sonu tahminleri için kısmen bir sürprizi yansıttığını vurgulayan JPMorgan, önümüzdeki aylarda, 2022 dördüncü çeyreğe kadar, yıllık enflasyonu yüzde 18-21 bandında gördüklerini belirtti.