Son Dakika Haberler

İstihbarat servisleri Çin’i örtbas etmekle suçluyor

İstihbarat servisleri Çin’i örtbas etmekle suçluyor
Okunma : 63 views Yorum Yap

İstihbarat servisleri Çin’i örtbas etmekle suçluyor

 

Çin uyarıları baskıladı, Koranavirüsü yayılımını küçümsedi ve numuneleri ortadan kaldırdı. Batılı istihbarat örgütlerinin dosyalarındaki iddialar bu şekilde sıralanıyor. Almanya Dış İlişkiler Bakanı Maas açıklama talebinde bulundu.

Avustralya’da faaliyet gösteren “Saturday Telegraph” gazetesine göre batılı istihbarat servislerinin bir belgesinde Çin’in, Koronavirüs krizindeki tutumu ağır bir şekilde eleştiriliyor. Sözü geçen belgede “Five Eyes” diye nitelendirilen Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda’dan oluşan istihbarat servisleri ittifakı, Çin hakkında çarpıcı şüphe ve ağır ithamlarda bulundu.

“Örtbas etme ve riskli araştırmalar”

 Dosyada Çinli makamların koronavirüsünü örtbas ettiği ve virüsün Aralık 2019’da ilk kez ortaya çıktığı Çin’in Wuhan şehrindeki bir laboratuvarda riskli incelemelerde bulunulduğu belirtiliyor.

15 sayfalık belge, istihbarat servislerinin hangi alanda çalışmalar yaptıklarını gösteriyor. Gazeteye göre istihbarat servisleri virüsün Wuhan viroloji laboratuvarından çıkmış olabilme ihtimali konusunda farklı görüşlerde bulunmuş.

Bu konudaki spekülasyonlar ABD Başkanı Donald Trump’dan gelmişti. Bilim insanları Sars-Cov-2’nin yarasalar üzerinden başka bir hayvana, daha sonra vahşi hayvan ticareti üzerinden de insana geçtiğinin daha olası olduğu kanaatinde.

Koronavirüsün yapay bir vürüs olmadığını, doğal kaynaklı bir vürüs olduğunu da çoktan kanıtladılar. İstihbarat servisleri de geçtiğimiz hafta aynı değerlendirmede bulundu.

 

“Riskli araştırmalar”

Belgede Wuhan’daki laboratuvarda yarasalardaki virüslerin incelendiği, tehlikeli araştırmalar yapıldığı, bu araştırmaların Amerikalı ve Avustralyalı bilim insanlarıyla yapılan ortak çalışmalar olduğu belirtiliyor. Ayrıca belge istihbarat servislerinin bu suçlamaları araştırdıklarına dair temel oluşturuyor. Çinli makamların doktorların erken uyarılarını nasıl bastırdıklarını, koronavirüsün gerçekte ne kadar yayıldığını örtbas ettiklerini ve medyada çıkan haberlerde de görüldüğü üzere bilgi akışını nasıl kısıtladıklarını kanıtlıyor.

Çin hükümetinin izlediği bu yöntem dosyada “uluslararası şeffaflığa darbe” olarak nitelendiriliyor.  Çin’in 20 Ocak 2020’ye kadar bu virüsün insandan insana bulaştığı gerçeğini inkar etmesinden bilhassa şikayet ediliyor. Belgede bununla ilgili ipuçları Aralık ayı başlarında mevcuttu deniyor.

Çin’in Koronavirüs örneklerini ortadan kaldırdığı, bilimadamlarının virus hakkındaki yayınlarını katı bir şekilde kontrol ettiği de bu belgede yer alıyor. Ayrıca Çinli makamların incelenmek üzere canlı virüsü uluslararası bilimadamlarına vermeyi reddettikleri yazıyor.

Maas, şeffaflık talep ediyor

Almanya Dış İlişkiler Bakanı Heiko Maas koronavirüs pandemisinin başlangıç noktasının açıklığa kavuşturma çalışmalarına Çin hükümetinin de katılmasını ve bu konuda şeffaflık sağlanması talebinde bulundu. Heiko Maas Funke, Medya grubuna yaptığı konuşmada; “Tüm dünya bu virüsün kaynağının tam olarak ne olduğunun açığa çıkmasını istiyor. Bu konuyla ilgili cevapları politika değil, bilim vermeli. Çin, Koronavirüsü konusunda esasen ne kadar şeffaf davrandığını kanıtlayabilir.” Ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü, Çin’deki Koronavirüsü kaynağını tespit etme çalışmalarına katılmak istediklerini duyurmuştu.