Son Dakika Haberler

İSTANBUL’DAN 94 YAŞINDA BİR GÜZEL GEÇTİ

İSTANBUL’DAN 94 YAŞINDA BİR GÜZEL GEÇTİ
Okunma : 334 views Yorum Yap

İSTANBUL’DAN 94 YAŞINDA BİR GÜZEL GEÇTİ

 

Kapt. Levent KARATAŞ

 

Yazımın başlığından yola çıkarak dün sokağa çıkma yasağının ilk günüydü. Hangi güzel manken, film yıldızı sokağa çıktı acaba ?  Üstüne , üstlük 94 yaşındaymış.  Diye düşündüğünüzü tahmin ediyorum.  Bu güzel öyle güzellerden değil . Bana göre hepsinden daha kalıcı bir güzelliğe sahip öyle ya 94 yaşında olmasına rağmen hala güzel olarak tanımlıyabiliyorum.

​Dün evde olmama rağmen İnternet üzerinden , kameralardan güzelin boğazdan geçişini adım adım takip ettim.   Bu, 94 yaşındaki güzelin adı KRUZENSHTERN. Alımlı mı ?  Alımlı, bakımlı mı ? Bakımlı. Hangi yaştan olursa olsun bir bakan bir kaç kere daha bakmadan kendini alamıyor.

​KRUZENSHTERN, 114,5 m. boyunda, 14,04 m. eninde, 4 direkli  dünyanın 2. Büyük yelkenli okul gemisi.  1926 yılında Almanya’da kargo gemisi olarak yapıldığında bir İtalyan kenti olan PADUA ismi verilmiş.  2. Dünya savaşından sonra ablası (genelde gemiler dişi olarak vasıflandığından ablası diyorum.) SEDOV ile beraber savaş tazminatı olarak o dönemdeki SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) ne verildi. Rus Donanmasında eğitim gemisi olarak kullanılmaya başlandılar.

​1965 yılında Sovyet Bilimler Akademisine devredilen KRUZENSHTERN eğitim amaçlı olarak kullanılmaya devam ediyor. Dün, bu güzel salına salına İstanbul Boğazından geçerek Marmara’ya çıktı. Boğazı gören dostlarımı arıyarak güzelimizin geçeceğini haber verdim. Hatta sık sık geminin bulunduğu mevkiyİ de bildirdirdim. Bunlardan biri de değerli dostum fotograf sanatçısı Mediha AŞKIN hanımdı. Kamerasıyla güzelimizi ölümsüzleştirdi.

Ünlü bir kaşif olan Adam Johann KRUSENSTERN (1770-1846) in adı verilen gemi halen eğitim gemisi olarak kullanılmaya devam ediyor.

​Yukarıda bir de Ablası var demiştik. Ona da bir kaşif olan ve Kuzey Kutbu araştırmaları sırasında vefat eden Georgy SEDOV’un adı verilmiş. 1920 yılında Kiel’de yapılan ve 117,5 m. boyunda olan SEDOV , Kaliningrad, St.Peterburg ve Astrahan Üniversitelerinin ortak eğitim gemisi olarak kullanılıyor. Dünyanın en büyük iki yelkenli eğitim gemileri Rusya’da ve bütün dünya hayranlıkla takip ediyor. Bir limana girmeleri ayrı, çıkmaları ayrı olay oluyor. Çoluk, çocuk sahilleri dolduruyor. Sokağa çıkamayanlar benim gibi internet veya uydu üzerinden takip ediyor. Yazılı ve görsel basın günlerce söz ediyor.

​Gelelim Vatanımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ne . İTÜ, Yakındoğu, Girne ve Girne Amerikan Üniversitelerinin denizcilik bölümleri var. Güverte ve Makina bölümlerine zabit yetiştiriyorlar.  Bir tane yelkenli klasik okul gemimiz olsa yılın belli dönemlerinde bu dört üniversitenin öğrencilerine eğitim gezileri düzenlense. Çeşitli liman ziyaretleri yapılsa. Buyrun ülkenin tanıması için çok önemli bir katkı. Böylece, dünya siyasetinde kıramadığımız zinciri, denizciliğimiz vasıtasıyla kırarız.

​Umarım bir gün bu düşüncelerimiz gerçek olur. Selametle

 

​02 Mayıs 2020