Son Dakika Haberler

İnşaat Sektöründe COVİD-19 kapsamında alınması gereken tedbirler açıklandı..

İnşaat Sektöründe COVİD-19 kapsamında alınması gereken tedbirler açıklandı..
Okunma : 210 views Yorum Yap

İnşaat Sektöründe COVİD-19 kapsamında alınması gereken tedbirler açıklandı..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İnşaat Sektöründe COVİD-19 kapsamında alınması gereken tedbirleri açıkladı;

Yapılan açıklamaya göre;

–  Mevcut acil durum planları ve risk değerlendirme dokümanları virüs salgını (COVİD-19) dikkate alınarak revize edilmeli,

– İnşaat sektöründe yeni çalışma saatleri Hafta içi 08:00-17:00’dir.

– COVİD-19 kapsamında risk grubundaki kişiler salgın sona erene kadar çalıştırılmamalıdır.

– Birden fazla işverenin bulunması durumunda işverenler arasında düzenli bilgi alışverişinin sağlanmasına özen gösterilmelidir.

– Salgına karşı alınacak önlemlere ilişkin görevlendirilen çalışanlar ve bu çalışanların sorumlulukları belirlenmeli,  birbirleriyle yeterli bilgi alışverişinde bulunması ve koordineli bir şekilde çalışmayı sürdürmesi sağlanmalıdır.

– Şantiye alanına çalışanlar dahil her türlü giriş-çıkış kayıt altına alınmalı, kayıtlar muhafaza edilmelidir.

– Çalışma alanı çerçevesinde riske maruz kalabilecek çalışanlar belirlenmeli, riske karşı gerekli tedbirler planlanmalıdır.

– Büyük çalışma ekipleri daha küçük birimlere ayrılmalı ve  sosyal mesafe korunmalıdır.

– Vardiya vb sistemlerle mümkün olan en az sayıda çalışanla iş sürdürülmeli, dinlenmeler de dahil olmak üzere çalışma süreleri içerisinde çalışanların birbirleriyle etkileşimlerinin asgari düzeyde olması sağlanmalıdır.

– Çalışanlar ve ziyaretçiler, zorunlu hijyen kuralları hakkında sık sık bilgilendirilmeli ve bu husustaki kurallara uygun hareket edildiğinin takibi sağlanmalı, zorunlu haller dışında şantiye alanına ziyaretçi alınmamalıdır.

– Özellikle yemekhane, yatakhane, lavabo ve tuvaletler gibi çalışanların sosyal mesafeyi ihlal etme ihtimalinin söz konusu olduğu alanlarda sosyal mesafe ihlallerini önleyici tedbirler alınmalı, yeterli ve uygun miktarda su, sabun ve alkol bazlı el dezenfektanları bulundurulmalıdır.

– Yemekhane ve yatakhanelerin düzenli bir şekilde havalandırılması sağlanmalı, hijyenik kurallara uyulmalı, gıda ihtiyaçlarının yeterli ve hijyenik bir biçimde karşılandığından emin olunmalıdır.

– Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ve zorunlu hale getirilen uygun kişisel koruyucu donanımlar kullanmalıdır.

– Çalışanların düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetleri söz konusu ise derhal uygun bir maske takarak ve izole bir biçimde en yakın ve uygun sağlık kuruluşuna ulaşması sağlanmalıdır.

– Her şantiye alanı için “İnşaat Şantiyesinde Virüs Salgını Kontrol Listesi (İSG.ÇD.F06)” doldurulmalı ve kontrol listesine göre gerekli önlemlerin alındığı beyan edilmelidir (Bakanlar Kurulu tarafından inşaat sektörünün faaliyete başlama tarihinin açıklanmasından sonra İnşaat Şantiyesinde Virüs Salgını Kontrol Listesi (İSG.ÇD.F06), işverenler (varsa İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı) tarafından doldurulup gerekli önlemlerin alındığına dair kontrol listesi üzerine yazılı beyan yapılmalı ve Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’ne, Çalışma Dairesi’ne iletilmek üzere teslim edilmelidir).

– İşverenler; resmi makamların salgınla ilgili kararlarını ve Çalışma Dairesi tarafından yayınlanan bilgilendirmeleri takip etmekle ve gereğini yapmakla yükümlüdür.