Son Dakika Haberler

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi Ocak-Ekim 2021’de yüzde 22 arttı

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi Ocak-Ekim 2021’de yüzde 22 arttı
Okunma : 13 views Yorum Yap

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi, Ocak-Ekim 2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 arttı.

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi, Ocak- Ekim 2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 arttı.

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan Aralık 2021 Sektör Raporu açıklandı.

Rapora göre, inşaat malzemeleri sanayi üretimi ekimde yavaşlamakla birlikte bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,7 arttı. İnşaat malzemelerine yönelik iç ve dış talep ekim ayında devam etti. Talep tarafında olumlu eğilimin halen sürdüğü ancak bir önceki yılın ekim ayındaki yüksek üretim artışının baz etkisi yarattığı görüldü. Eylülden sonra ekim ayında da hazır beton ve çimento üretiminde yaşanan küçülmeler dikkati çekti. Ekimde ayrıca, 8 üründe daha 2021 yılında ilk kez aylık üretim düşüşleri yaşandı.

Ocak-Ekim 2021’de geçen yılın aynı dönemine göre üretim artışı yüzde 22 olarak gerçekleşti. Yıl genelinde iç talebin canlı kalması ve dış pazarlardaki önemli talep artışı etkili oldu. Söz konusu dönemde 22 alt sektörün tamamında üretim 2020’nin aynı dönemine göre arttı. Yılın 10 ayında biri hariç tüm alt sektörlerin üretimi aynı zamanda çift haneli ve yüksek oranlarda gerçekleşti.

En yüksek üretim artışı yüzde 53,1 ile seramik sağlık gereçlerinde oldu. Tuğla ve kiremit üretimi yüzde 38,1, kilit ve donamım eşyası üretimi yüzde 33,2, seramik kaplama malzemeleri üretimi yüzde 32,2, ısıtma ve soğutma donanımları üretimi yüzde 31,6 ve plastik inşaat malzemeleri üretimi yüzde 30,8 büyüdü. Yılın ilk 10 ayında diğer alt sektörlere göre daha yavaş üretim artışı gösteren ürünler çimento, hazır beton ile metalden kapı ve pencereler oldu.

Üretimin yüzde 20 büyümesi, ihracatın 30 milyar dolara ulaşması bekleniyor

Rapora göre, inşaat malzemeleri sanayisi 2021’i yüksek bir üretim, ihracat ve ciro artışı ile kapatıyor. 2021’de ihracatın 30 milyar dolara ulaşması, sanayi üretiminde yüzde 20 büyüme gerçekleşmesi bekleniyor.

İç satışlar, yenileme pazarının desteği ile önemli ölçüde genişledi. İnşaat malzemeleri sanayisi 2022 yılına bu yüksek performans ile girmekle beraber yeni yılın koşullarının birçok açıdan sektörü zorlayacağı öngörülüyor.

2022’de ihracat artışı sürecek

İnşaat malzemeleri sanayisinde ihracat artışının sürmesi bekleniyor. 2021 yılında küresel tedarik zincirlerindeki değişim, yüksek navlun fiyatları, pazarlardaki canlanma gibi gelişmeler ile Türkiye’ye yönelik ilave tedarik talebi oluştu. Bu talep, 2022 yılında da devam edecek.

2022 yılında Avrupa pazarında sıfır emisyon amaçlı bina yenilemeleri, ABD’de yeni altyapı paketinin uygulanması ve enerji ihraç eden pazarlarda gelir artışları talebi destekleyecek. Salgın karşısında Çin’in sıfır taviz politikası ile uyguladığı kapatmalar ve Asya’da diğer ülkelerdeki üretimin devamı gibi riskler Türkiye’ye avantaj sağlamaya devam edecek. Salgında 2020 benzeri bir kapanma yaşanmaması halinde 2022 yılı inşaat malzemeleri ihracatında yüzde 8-10 artış sağlanması bekleniyor.

Yurt dışı müteahhitlik işlerinden destek gelecek

Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin performansı son yıllarda sektörün pazarı olan ülkelerle yaşanan siyasi sıkıntıların yanı sıra yine söz konusu pazarlarda yaşanan sıcak çatışmalar ve salgının etkileri ile zayıflamış ve alınan iş hacmi yıllık 15 milyar dolara kadar gerilemişti. 2021 yılında ise toplam tutarı 29,3 milyar dolar olan 384 adet proje üstlenildi. Yurt dışı işlerinin, inşaat malzemeleri sanayisine uzun yıllar sonra bu yıl yeniden önemli olanaklar sunması bekleniyor.

Bu yıl iç pazarda inşaat işlerinde ve inşaat malzemeleri satışlarında büyümelerin yavaşlayacağı öngörülüyor. Yeni konut satışları yeni faiz kampanyaları ile hızlandı. 2021 yılında 400 binin üzerinde konut yapı ruhsatı alındı. 2022’nin ikinci yarısında bu alanda hareketlenme bekleniyor. Yenileme pazarında ise hanehalkının satın alma gücündeki zayıflamanın olumsuz etkisi görülecek.