Son Dakika Haberler

İngiltere’yi sarsan kaçak araç davasında KKTC izleri!

İngiltere’yi sarsan kaçak araç davasında KKTC izleri!
Okunma : 3.000 views Yorum Yap

İngiltere’den Kuzey Kıbrıs’a yaklaşık 5 milyon sterlin değerinde 120 adet çalıntı araba gönderen ve aralarında Kıbrıslı Türklerin de bulunduğu 7 kişilik çete İngiltere polisinin 14 ay süren operasyonu sonucu çökertildi.

İngiliz basınına göre, 29 Haziran günü Soutwark Crown Mahkemesinde görülen dava sonucunda, 3 kişi toplamda 20 yıl hapis cezasına çarptırılırken, geriye kalan zanlıların cezasının da bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

Polis, çetenin ele başı olarak 48 yaşındaki Kıbrıslı Türk Derviş Çağlar’ı gösterirken, söz konusu kişinin başka bir suçtan Kasım ayında 6 yıl hapse mahkum olduğunu da belirtti.

Polis, ceza alan diğer iki kişiyi ise, Kıbrıslı Türk Mert İskit ve İngiliz vatandaşı Martin Woodhouse olarak açıkladı.

Basında yer alan haberlere göre, aralarında Audi, Mercedes, Range Rover ve başka lüks markaların bulunduğu araçlar, plakaları değiştirildikten sonra Kuzey Kıbrıs’a gönderildi. Adaya bu yolla giren araçların akıbeti hakkında ise bilgi verilmedi.

Öte yandan polisin çete üyelerinin bulunduğu yerlere yaptığı baskınlarda 800 Bin STG nakit paranın yanı sıra, her biri 80 bin sterlin değerinde 2 adet Audi, 60 bin değerinde 2 ader Range Rover, 40 bin sterlin değerinde BMW ve Mercedes marka araçlar ele geçirildi.

Operasyonu yürüten ekibin sorumlusu Detektif Barry Butler, basına yaptığı açıklamada uluslararası organize suç çetelerinin toplumun güvenliğini tehlikeye attığını söyledi.