Son Dakika Haberler

İngiltere’ye Giriş Yapacaklara Karantina Zorunluluğu

İngiltere’ye Giriş Yapacaklara Karantina Zorunluluğu
Okunma : 153 views Yorum Yap

İngiltere korona salgınında ikinci bir dalganın önüne geçebilmek için ülkedeki seyahat kısıtlamalarını bugünden itibaren ağırlaştırdı. Seyahat sektörü bu durumdan memnun değil, fakat ülkeye giriş yapmak isteyenler iki hafta karantinada kalmak zorunda olacak.

Kim İngiltere’ye giriş yapacaksa, bugünden başlayarak giriş yaptığı tarihten itibaren zorunlu olarak iki hafta boyunca karantinaya alınacak. Ülkeye giriş yapacaklar sınırda adres ve iletişim bilgilerini bırakacaklar. Karantina zorunluluğu kişinin hangi ülke vatandaşı olduğuna bakılmaksızın uygulanacak. Tır şoförleri, sağlık personeli İrlanda’dan Man adası ve Kanal adalardan seyahat edenler bu uygulamanın dışında tutulacaklar. İngiltere’ye seyahat eden diğer kişiler sınırda içinde nerede ikamet edecekleri ve kendilerine nasıl ulaşılabileceğini bildiren bir form ibraz edecekler. Bu form hükümetin internet sayfasında bulunacak ve İngiltere’ye seyahat öncesinde doldurulmak zorunda olacak. Bu kurala uymayanlara sınır görevlileri tarafından 100 Pound’a varan para cezası veya ülkeye giriş izni verilmeyecek. Görevliler bulundukları yerde örnekleme kontrol yapacaklar, karantinaya uymayan kişilere ise 1000 Pound’a kadar ceza kesilmesi öngörülüyor.

 

Bu önlemle ikinci bir koronavirüs dalgasının önüne geçilmesi planlanıyor. Sağlık Bakanı Matt Hanock’un açıklamasına göre, ülkede koronavirüsün bulaşma oranı düşüyor fakat ülke dışından getirilen virüs bulaş oranı artıyor, bu yüzden bu önlemi şimdi almak daha doğru.

Yeni kurallar seyahat sektörü şirketleri tarafından hoş karşılanmıyor. Seyahat sektöründe 500 seyahat şirketi bulunan “Quash Quarantine” kampanyası 14 günlük karantina uygulaması için çok hızlı alınmış ve uygulanması zor bir kural diye eleştiride bulundu. Telegraph gazetesi ise kampanyanın sözcüsü Paul Charles’ın sözlerini alıntılayarak “Uygulamaya geçmesi mümkün olmayacak, çabucak alınmış bir kararla, iyi düşünülmemiş ve ekonomik açıdan zarar verecek böyle bir hükümet politikasında bir süzgeçten daha çok delik var.” dedi.

Havayolu şirketleri de bu uygulamadan zarar görecekler arasında yer alıyor. British Airways, Easyjet ve Ryanair karantina uygulamasına karşı hukuksal adımlar attılar ve bu uygulamayı göreceli ve adil bulmadıklarını, ayrıca birçok İngiliz’in de böylelikle seyahat planlarını sonlandıracağını ifade ettiler.

 

Boris Johnson hükümetinin de bu uygulamadan hoşnut olmadığı biliniyor. Bir hükümet sözcüsü bazı seyahat noktaları için bu uygulamanın kaldırılabileceği konusunu düşündüklerini ifade etti.

Medyada çıkan haberlere göre İngiltere Başbakanı Boris Johnson “hava köprüleri” ile seyahat edecekler için karantina önlemini kaldırabilir. Buna göre ülkeye giriş yapanlar düşük vaka sayısına sahip bir ülkeden geliyorlarsa kendilerini izole etmek zorunda değiller. Boris Johnson’a göre bu uygulama virüsü kontrol altına almak ve sehayate yeniden izin vermek için uygulanabilecek en iyi strateji.

Bu uygulama muhtemelen Temmuz ayından itibaren yürürlüğe girecek.