Son Dakika Haberler

İngiltere’de koronavirüsten korunma ekipmanları tükeniyor

İngiltere’de koronavirüsten korunma ekipmanları tükeniyor
Okunma : 53 views Yorum Yap

İngiltere’de koronavirüsten korunma ekipmanları tükeniyor

Koronavirüs ile mücadelede gevşek yaklaşım sergileyen İngiliz hükümetinin kriz yönetimine yönelik eleştiriler büyüyor. Doktor ve hemşirelerin kullandıkları giysilerin azlığı yüzünden hükümet hastaneler için önerilerini değiştirdi. Türkiye’den 84 tonluk koruyucu ekipman talep etti.

ARDden Thomas Spickhofen’ın haberine göre; İngiltere’de yoğun bakım yatakları ve solunum cihazları eksikliği koronavirüs salgınıyla açığa çıktı. Vaka sayısı arttıkça çok az test yapıldığı ve hastanelerde çok az korunma ekipmanı olduğu ortaya çıktı. Ayrıca ülkede maske ve giysilerin de eksik olduğu anlaşıldı.

İngiltere Yerel Yönetim ve İskan Bakanı Robert Jenrick; “İhtiyacımız olan ekipmanlara ulaşmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” diye söz vermişti. Ancak bakan, uluslararası piyasada talebin şu anda çok fazla olduğunu ve bazen de ekipman materyalinin standartlara uygun olmayabildiğini belirtti. Jenrick, Fakat biz bu konuda ilerleme kaydediyoruz” ifadesini kullandı.

İNGİLTERE TÜRKİYE’DEN YARDIM TALEP ETTİ

İngiltere yönetimi Türkiye’den içinde 400 bin koruyucu önlüğün de olduğu 84 tonluk ekipman talep etti. Ekipmanları sağlık çalışanları kullanacak. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, “sevkiyat en erken şekilde sonlandırılmaya çalışılıyor” açıklaması yaptı. Bu kapsamda İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, sevkiyat için hazır durumda bekletiliyor.

‘EKİPMANLAR TÜKENEBİLİR’

Uzmanlar ise 400 bin tek kullanımlık hastene personeli kıyafetinin en fazla üç veya dört gün yeteceğini söylüyor. Maske ve giysi stoklarının yakın bir zamanda tamamen tükenebileceği uyarısında bulunuyor. Bu yüzden hükümet, hastanede kullanılan kıyafetlerin kullanımıyla ilgili önerilerini değiştirdi. Tüm vücut giysilerinin artık sadece ameliyat veya çok fazla bulaşım tehlikesi yaratacak durumlarda kullanılmasını talep etti. Giysilerin bir kez yıkanıp kullanıma uygun ise tekrar kullanılmalı önerisinde bulundu.

SAĞLIK PERSONELİ KAYGILI

Sağlık çalışanları ise bu durumu güven verici bulmuyor. Milton Keynes Üniversitesi Kliniği doktorlarından Nick Guntupalli, “Bir sonraki vardiyada beni neyin beklediğini bilmiyorum. Malzeme olarak ne var ne yok diye endişeleniyoruz. İşimizi yapmak zorundayız ve uygun bir şekilde korunmamız sağlanırsa iyi olurdiyor.

İngiltere hükümeti koronavirüsü ile mücadelede hastalığın yayılma hızıve temposuna ayak uyduramıyor. Ayrıca kriz yönetimi boyutu ile ilgili durumlarda yine geç kalıyor izlenimini yaratıyor. Muhalif politikacılardan Justin Madders tıbbi personelin hükümete olan güveninineridiğini açıkladı. Madders, Doktor ve hemşirelerden haftalardır ekipmanların tükenmemesi için kuralların esnekleştirildiğini duyuyoruz.Hastanelerde ön cephede bu virus ile savaşan insanların Hükümetin önerilerinin kendi güvenliklerini en iyi şekilde sağlayacak şekilde ayarlanmış olmasına güvenmeleri gerekiyor” dedi.