Son Dakika Haberler

İngiltere’de işsizlik rekor düzeyde

İngiltere’de işsizlik rekor düzeyde
Okunma : 33 views Yorum Yap

İngiltere’de işsizlik rekor düzeyde

 Korona krizi İngiltere ekonomisini sert bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Mart ayında yüzbinlerce İngiliz vatandaşı işsizlik yardımı için başvuruda bulunmak zorunda kaldı. Önümüzdeki aylarda salgının sonuçları daha büyük olabilir.

İngiliz İstatistik Kurumu (ONS)’nun verilerine göre geçtiğimiz ayda 856 bin 500 kişi maddi destek alabilmek için başvuruda bulundu. Ülke genelinde işsiz kişi sayısı 2.1 milyona çıktı. Bu kadar yüksek işsizlik sayısı İngiltere’de en son 24 sene önce kayda geçmişti.

ONS’ye göre İngiliz hükümeti bir yardım paketi açıklayıp, korona krizi sebebiyle izine çıkarılmak zorunda kalınan çalışanların maaşlarını ödemeye devam etmeseydi, durum daha da kötüleşecekti. Çalışanların net maaşlarının neredeyse yüzde 80’i devlet yardımları tarafından karşılandı. Bu sayede ülke genelinde 7,5 milyon çalışanın işini kaybetmesinin önüne geçildi.

Yine de önümüzdeki aylarda koronavirüs salgını daha ağır sonuçlar ortaya çıkarabilir. İngiltere mağazaların, işletmelerin kapanması gibi kısıtlamaları Avrupa ülkelerinden çok daha sonra yürürlüğe koymuştu. Mart ayındaki rakamlar salgının başlangıç zamanına ait verilerden oluşuyor.

 

Ekonomik performans ağır şekilde çöküyor

İngiltere ekonomisini daha ağır bir çöküş bekliyor: Ülkenin Merkez Bankası bu yılki ekonomik performansında yüzde 14’e varan bir çöküş olacağını tahmin ediyor. Gayrisafi yurtiçi hasıla daha önceki aylara kıyasla Mart ayında daha önce hiç görülmemiş bir şekilde yüzde 5,8 geriledi. İlk çeyrekte görülen yüzde 2,0’lık küçülme 2008 yılından beri görülen en ağır finans krizi oldu.