Son Dakika Haberler

İngiltere’de 91 yaşındaki Kıbrıs’lı Türk koronavirüsü yendi..

İngiltere’de 91 yaşındaki Kıbrıs’lı Türk koronavirüsü yendi..
Okunma : 380 views Yorum Yap

Mucizenin ismi Nazım Akaner;

İngiltere’nin Londra şehrinde yaşayan 91 yaşındaki Kıbrıslı Türk Nazım Akaner, Covid-19’un etkileri kapsamında bugüne kadar bilinen tüm gerçeklerin dışına çıktı ve Covid-19‘la yaşam savaşını kazanarak bir mucizeye imza attı. Geçen yıl ciddi bir kalp ameliyatı geçirip uzun bir süre yoğun bakımda kalmış olan Akaner ayrıca şeker ve tansiyon hastasıydı.

Bilindiği üzere Dünya’nın her yerinde 65 yaş üstü insanların yüksek risk grubunda olduğu belirtilerek özel önlemler alınmaktadır. Örneğin Dünya geneli en çok can kaybı yaşanan ABD‘de COVİD-19’a yakalanarak hastanede tedaviye alınan 85 yaş üstü hastaların %40’ı kurtalılamaktadır.

Bununla birlikte şeker, kalp ve tansiyon gibi kronik rahatsızlığı olanlarında yüksek risk grubunda olduğu ve hastalanmaları halinde kurtulmalarının çok zor olduğu da uzmanlar tarafından özellikle vurgulanıyor.

18’li yaşlarında Lefkoşa’dan İngiltere’ye göç ederek Londra’ya yerleşen ve geçimini taksicilik yaparak sağlayan Akaner Kıbrıs’la olan ilişkisini de hiçbir zaman koparmadı. Girne Boğaz’da ev alan Akaner her fırsatta Kıbrıs’a geliyordu.

İyileşmesini müteakip kızı Suzzanne Akaner Handleigh (52) ile görüşen ve senin gibi bir kızım olduğu için çok mutluyum diyen Nazım Akaner, önümüzdeki günlerde tedavi gördüğü North Middlesex Hastanesinden taburcu olarak kızının yanına yerleşecek.