Son Dakika Haberler

IMF’den Türkiye gibi ülkelere uyarı: Fed’in faiz artışlarına hazır olun

IMF’den Türkiye gibi ülkelere uyarı: Fed’in faiz artışlarına hazır olun
Okunma : 11 views Yorum Yap

 

 

 

Uluslararası Para Fonu (IMF) gelişmekte olan ülkelere Fed’in faiz artırımı beklentisi nedeniyle çalkantılı bir döneme hazırlıklı olma uyarısında bulundu.

IMF bu ülkelerdeki yüksek enflasyon ve kamu borcuna dikkat çekti. ABD Merkez Bankası Fed faiz artırımına hazırlanırken ve küresel ekonomik büyümenin Omicron varyantı nedeniyle yavaşlaması beklenirken, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ülke ekonomilerini “zor zamanların” beklediği uyarısı geldi.

DW’nin haberine göre, Uluslararası Para Fonu (IMF) 25 Ocak’ta güncellenmiş ekonomik tahminlerini yayımlamaya hazırlanırken, küresel ekonominin bu yıl ve gelecek yıl pandeminin etkilerinden toparlanmaya devam etmesinin beklentiğini açıkladı. Ancak IMF ekonomistleri Stephan Danninger, Kenneth Kang ve Helene Poirson tarafından yapılan değerlendirmede “pandeminin yeniden güçlenerek ekonomik büyümeye yönelik riskleri artırdığının” altı çizildi.

Aralık ortasında bu yana büyük bir hızla yayılan Omicron varyantı nedeniyle Covid vaka sayıları katlanarak artıyor. Omicron önceki varyantlara göre hastalığın daha hafif geçirilmesine neden olsa da ülkelerin vaka sayıları sebebiyle kısıtlamalara gitmesi ekonomilere darbe vuruyor.

“TÜRBÜLANSA HAZIRLIKLI OLUN”

IMF ekonomistleri “Bu durumun Fed’in daha hızlı parasal sıkılaştırmaya gitmesi ile kesişmesi riski düşünüldüğünde, gelişmekte olan ülke ekonomileri ekonomik türbülans potansiyeline karşı hazırlıklı olmalı” diyerek gelişmekte olan ülkelerin yüksek enflasyon ve kamu borcuyla da karşı karşıya olduğuna da dikkat çekti.