Son Dakika Haberler

İçecek ambalajları için depozito dönemi başlıyor

İçecek ambalajları için depozito dönemi başlıyor
Okunma : 74 views Yorum Yap

 

 

Türkiye – Çevre ve insan sağlığını olumsuz etkileyen içecek ambalajlarının toplanması için önemli bir adım atılıyor. 2023’te devreye girecek depozito sistemi için ön kayıt süresi 30 Eylül’de başlıyor.

Depozito bedeli karşılığında piyasaya sürülen ürünler kullanıldıktan sonra iade alınacak. Depozito bedeli geri ödenecek. Hem ambalajlar temiz bir şekilde geri toplanıp geri dönüşümde kullanılacak hem de ülke ekonomisine milyarlarca lira katkı sağlanacak.

 

İÇECEK AMBALAJLARI DEPOZİTO KARŞILIĞI TOPLANACAK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı toplanmasında zorluk yaşanan, çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan içecek ambalajlarının toplanması için Depozito Bilgi Yönetim Sistemi’ni kuruyor. Sistem, depozito bedelinin geri ödenmesine dayalı olacak. Uygulamayla, depozitolu boş ambalajların temiz bir şekilde toplanıp, üst kalitede hammadde üretmek amacıyla geri dönüşüme gönderilmesi sağlanacak.

 

ÜRETİCİ FİRMALAR 30 EYLÜL’E KADAR ÖN KAYIT YAPACAK

Uygulamada 30 Eylül kritik tarih. 0,1 litre ile 3 litre dahil hacme sahip tek kullanımlık ambalajlı; alkolsüz içecek, içme kaynak suları, doğal mineralli sular, alkollü ve alkolsüz içecek, enerji içecekleri, sporcu içecekleri, süt ve içilebilir süt ürünlerini piyasaya süren firmaların 30 Eylül’e kadar ön kayıt işlemlerini yapmaları gerekiyor.

 

DEPOZİTO SİSTEMİNE 2023’TE GEÇİLECEK

Sisteme 2023 itibariyle geçilmesi hedeflenirken, istihdam olanaklarının oluşturulması, yerel yönetimlerin atık bertaraf maliyetinin azaltılması da sistemin getirileri arasında yer alıyor. Uygulamayla, Türkiye’de yıllık ortaya çıkan 20 milyar içecek atığının önemli bir kısmının geri dönüştürülmesi ve Türkiye ekonomisine 4 milyar liralık katkı sağlaması hedefleniyor.

 

 

 

CNNTURK