Son Dakika Haberler

Hükümet Sözcüsü: Cumhurbaşkanı Anastasiades Akıncı’yla yeniden görüş alış verişinde bulunmaya hazırdır

Hükümet Sözcüsü: Cumhurbaşkanı Anastasiades Akıncı’yla yeniden görüş alış verişinde bulunmaya hazırdır
Okunma : 75 views Yorum Yap

Hükümet Sözcüsü Kyriakos Koushos, gerekirse Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Mustafa Akıncı’yla görüş alış verişinde bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Koushos, Kıbrıs Haber Ajansı’nın (KHA), Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hem Cumhurbaşkanı Anastasiades ve hem Akıncı’ya COVID-19 salgınıyla ilgili gönderdiği mektupla ilgili sorusunu yanıtladı.

Kyriakos Koushos, “Bu mektup, BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet görevi çerçevesinde bütün liderlere ve özellikle anlaşmazlıkların olduğu ülkelerdeki liderlere gönderdiği, salgınla mücadele için kendilerine işbirliği çağrısı yaptığı özgün bir mektuptur” dedi.

Koushos, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için iki toplumlu teknik komitelerin daha fazla desteklenmesini, adada geçiş noktalarının yeniden açılması için işbirliği olmasını önerdiğini belirtti.

Sözcü, geçiş noktalarıyla ilgili olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin buna koşullar elverdiği zaman karar vereceğini, geçiş noktalarının yeniden açılmasının vatandaşların güvenliği için sağlıkla ilgili kriterlerin oluşması, uzmanların tavsiyesi temelinde, hiçbir siyasi kıstas olmadan dört geçiş noktasının faaliyetine son verildiğinde olduğu gibi  olacağını tekrarladı.

Kıbrıs Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu 28 Şubat’ta dört geçiş noktasının (Ledra Sokağı, Astromeritis, Lefke ve Derinya) faaliyetini, COVID-19’a karşı önlem olarak askıya almış, diğer beş geçiş noktasında geçişlere devam edilmesini kararlaştırmıştı.

Kıbrıs Türk  ‘yetkilileri’ de, Mart 2020’nin ortasından itibaren tüm geçişleri yasaklamış, 11 Nisan’da yasak, diplomat ve BM personeline de uygulanmaya başlamıştı.