Son Dakika Haberler

Hristodulidis: “Kıbrıs sorunun çözümü Brüksel’in elinde”

Hristodulidis: “Kıbrıs sorunun çözümü Brüksel’in elinde”
Okunma : 23 views Yorum Yap

 

 

 

GKRY lideri Nikos Hristodulidis Yunan Televizyonu ERT’ye verdiği mülakatta, Kıbrıs sorununun çözümünün Brüksel’in elinde ve Avrupa Müktesebatında olduğunu söyledi.

Hristodulidis, çabalarının, Kıbrıs sorunu konusunda BM çerçevesinde bir Avrupa inisiyatifinin geliştirilmesine odaklandığı görüşünü ifade etti.

Hristodulidis, Crans Montana’daki önemli yakınlaşmaları ve müzakereyi örnek göstererek, Avrupa’nın daha aktif katılımının faydalarını ortaya koydu.

Nikos Hristodulidis, Kıbrıs sorununun çözümünün bir numaralı önceliği olduğunu vurgulayarak, her geçen günün iki taraf arasında bir anlaşmaya varılması olasılığının uzaklaştığını kaydetti.

Hristodulidis, müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin çabanın Türkiye’deki seçimlerden önce başlaması gerektiğini ifade etti.

Hristodulidis, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından uluslararası sahnede yaşanan gelişmelerin ve uluslararası toplumun her ne pahasına olursa olsun gösterdiği tepkinin, “Türkiye’nin yaptığı işgalle aynı koşullarda olması” nedeniyle bir fırsat yarattığının altını çizdi.

GKRY lideri, Türkiye’nin AB’ye üye adaylığı devam ederken, bunun, değerlendirilebilecek koşullar yarattığını ifade etti. Enerji konusunda Hristodulidis, planlamanın “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemen hakları” çerçevesinde devam edeceğini belirtti. Hristodulidis siyasi platformdaki geleceğine de değinerek, parti kurma niyetinde olmadığını kaydetti. Nikos Hristodulidis, Güney Kıbrıs’ın karşı karşıya olduğu sorunların bertaraf edilmesi amacıyla iki büyük parti ile işbirliği kurma konusundaki iradesini dile getirdi.