Son Dakika Haberler

Güzellik salonları ve berberler açılacak mı, açılma şartları ne olacak?

Güzellik salonları ve berberler açılacak mı, açılma şartları ne olacak?
Okunma : 154 views Yorum Yap

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında bugüne kadar kapatılan işletmeler içerisinde yer alan, ancak birçok işletmede kontrollü açılma yapılmasına rağmen halen kapalı olan  güzellik salonları ve berberlerin durumunun bugün Bakanlar Kurulunda görüşülerek karara bağlanması bekleniyor.

Benzer şekilde Türkiye‘de de kapalı kalan ancak bugün itibarıyla kontrollü olarak açılacak olan güzellik salonları ve berberlerde uyulması gereken kuralların benzerlerinin KKTC‘de alınması bekleniyor. Buna göre;

Bu iş yerleri saat 09.00-21.00 saatleri arasında faaliyet yürütebilecek. Bu iş yerlerinde müşterilere randevu sistemiyle hizmet sunumu esas olacak. Bu iş yerleri aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek, muhakkak bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verebilecek. Randevularda kayma ya da hizmette gecikme olabileceği hususu göz önüne alınarak işyeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecek. Belirlenen kriterler dışında iş yeri içine müşteri kabul edilmeyecek. Ancak hava şartlarına göre randevusuz gelen müşteriler iş yeri dışında ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmek, maske takmak şartıyla bekleyebilecek.

– Bu iş yerleri içine hizmet alan ve bekleyen olmak üzere içeri kabul edecekleri maksimum müşteri sayısını iş yerinin giriş kısmına herkes tarafından görünebilecek şekilde asacak.

– İş yerinde çalışanlar muhakkak surette maske kullanacak.

– Müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak ancak yapılacak işlemin özelliğine göre maskeyi çıkarabilecek.

– Müşteriye yönelik işleme başlamadan önce mutlaka müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlar ile zeminin temizliği/dezenfeksiyonu yapılacak, her işlem sonrasında bu temizlik işleminin tekrarlanması sağlanacak.

– Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce çalışanlar müşterinin görebileceği şekilde ellerini dezenfekte edecek ya da her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanılacak.

– Eldiven kullanılacak ise eldiven değişikliğinin yapıldığı müşteriye gösterilecek.

– Hizmet alan müşteri için kullanılan malzemeler gerekli sterilizasyon sağlanmadan kesinlikle başka müşteride kullanılmayacak. İsterlerse kendi kişisel havlu, tarak gibi malzemelerini yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında müşterilere bildirilecek