Son Dakika Haberler

GUTERRES ULUSLARARASI DAYANIŞMA TALEP EDİYOR

GUTERRES ULUSLARARASI DAYANIŞMA TALEP EDİYOR
Okunma : 47 views Yorum Yap

GUTERRES ULUSLARARASI DAYANIŞMA TALEP EDİYOR

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres pandemi ile mücedelede endişelerini dile getirdi ve uluslararası dayanışmanın eksikliğinden yakındı. Bu durumu düzeltmek için çok da geç kalınmadığına işaret etti.

Guterres Korona krizinde uluslararası koordinasyon ve birlikte çalışmanın yetersizliğini eleştirdi. Özellikle Afrika Güney Yarımküresindeki durumun kendisini endişelendirdiğini belirtti. Guterres “ Bu ülkelerin kendilerini koruyabilmelerini sağlamak için Birleşmiş devletlerin yeterince dayanışma göstermeleri gerekmektedir.” dedi.

“Bu pandemi insanlar için trajik sonuçlar doğuracak ve özellikle ekonomisi zayıf ülkeleri etkileyip bir çalılık yangını gibi etrafı saracak.” Bu arada pandeminin tekrar dünyanın kuzeyine geri gelme tehlikesi ile karşılaşabilinir. “ Güneye yardım etmek her ülkenin kendi menfaatine yarayacak. Bu bir cömertlik meselesi değil.”

Guterres devletlerin pandemi ile mücadelede ülkerarası koordinasyon yetersizliğini de eleştirdi, fakat bunun böyle olacağı bekleniyordu dedi. “ Bizler uluslararası ilişkilerde bir işlev bozukluğu yaşıyoruz, çünkü büyük güçler birbirlerine karşı yarışıyorlar.” Guterres bunun cevabının milliyetçilik ve populism olmadığını dile getirdi.

“Biraraya gelmemiz gerekiyor”

 Guterres daha iyi koordineli çalışmanın devam etmesini umuyor: “ Birlikte hareket etmek zorunda olduğumuzu anlamak için henüz zamanımız var. Ülkelerin koordineli bir şekilde gevşetmeleri yapabilmesi ve gerekli Exit- stratejileri geliştirmek için birlikte hareket etmek zorundayız.”

Guterres sürdürülebilir bir gelecek için şöyle diyor: “ Bazı şeyleri başka türlü yapabiliriz. Derin sosyal eşitsizlik, küresel ısınma gibi sorunların üzerinde durabiliriz.” Daha fazla “çevreci iş ve iş yeri” yaratılabilinir.

Olası pandemilere hazırlık

Guterres pandemiden sonra eleştirel bir bilanço çıkarılacağını ve hangi aktörlerin nasıl hareket ettiklerinin analizini yapacakları konusunda uyardı.

“ Gelecekte olabilecek benzer bir pandemide nasıl daha iyi hareket edebiliriz diye bu pandemiden dersler çıkarmalıyız.”  İnsanlar yaşanan pandemiden aslında ne kadar zayıf ve savunmasız olduklarının dersini çıkarabilirler.