Son Dakika Haberler

Günün Sorusu; Kuzey Kore Lideri Öldü mü?

Günün Sorusu; Kuzey Kore Lideri Öldü mü?
Okunma : 56 views Yorum Yap

Uzun bir süredir medyaya görüntü vermeyen ve kendisinden haber alınamayan Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un öldüğü yönünde iddiaların ortaya atılması sonrası,  Kim Jong Un koronavirüs nedeniyle ölüp ölmediği Dünya gündemine önde gelen konularından biri oldu.

Bilindiği üzere Kim, koronavirüs salgınına karşı tam anlamıyla kayıtsız kalmamıştı, öyle ki Kuzey Kore salgının Dünya geneline yayılmaya başladığı ilk anlarda KKTC gibi sınır kapılarını kapatan ilk ülkelerden biri olmuş, ekonominin işleyişini sağlamak için alınan önlemlerin yanı sıra tüm resmi seyahatler de iptal etmişti.

Ancak Kuzey Kore’den de salgına ilişkin güvenilir veri akışının olmadığı da çeşitli zamanlarda DSÖ tarafından deklere edilmişti.

Bununla birlikte Kim, korona salgını ile ilgili olarak aldıkları tedbirler çerçevesinde  halkına güvende ve her şeyin kontrol altında olduğunu göstermek için özellikle askeri birliklerde çekilmiş olan maskesiz fotoğraflarını medya üzerinden paylaştı. Bu durum Kim’in koronavirüs nedeniyle öldüğü iddialarını güçlendirse de henüz Kim’in öldüğü yönünde iddiaları teyit eden resmi bir bilgi bulunmamaktadır.

Çin ve Kuzey Kore üzerinden yapılan yayınlarda ise Kim’in ölmediği ancak kalp rahatsızlığı geçirdiği ve tedavi gördüğü iddia edilmektedir.

Gece yarısı açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump ise Kim’in sağlığına ilişkin “Bence haberler doğru değil, eski belgelerin servis edildiğini duydum. Kuzey Kore ile iyi ilişkilerimiz var, benim de Kim Jong-un’la iyi ilişkim var. Umarım Kim iyidir.” İfadelerini kullandı.

KİM JONG-UN KİMDİR?

Kim Jong-un 8 Ocak 1983 veya 1984 doğumlu olup 2011’den bu yana Kuzey Kore’nin Yüce Lideri ve 2012’den beri de Kore İşçi Partisi Başkanıdır. Kim, 1994’ten 2011’e kadar ülkenin ikinci lideri olan Kim Jong-il’in (1941–2011) ikinci çocuğu ve 1948’den 1994’e kadar Kuzey Kore’nin kurucusu ve ilk lideri olan Kim İl-sung’un torunudur. Kim, Dünyadaki en genç ikinci hükümet başkanıdır.