Son Dakika Haberler

Güney Kıbrıs’ta Koronavirüs için cep uygulaması kullanılmaya başlandı

Güney Kıbrıs’ta Koronavirüs için cep uygulaması kullanılmaya başlandı
Okunma : 80 views Yorum Yap

Güney Kıbrıs 6 Nisan tarihinde Koronavirüs vakalarının temas ettikleri kişileri ve gittikleri yerleri tespit edebilmek amacıyla, gönüllülük esasına dayanan bir mobil uygulamasını hayata geçirmişti.

Yenilik ve Dijital Politikalar Bakan Yardımcısı Kyriacos Kokkinos, Salı günü yaptığı açıklamada, bugüne kadar 3.000’den fazla insanın Coronavirüs’e pozitif test etmeleri durumunda önceki kişilerini ve konumlarını takip etmelerine yardımcı olan CovTracer mobil uygulamasını indirdi.

Yaratıcılarına göre, CovTracer uygulaması esas olarak dışarıda çalışması gereken ve evde kalamayan çalışanlar ve çalışanlar için tasarlanmıştır. Uygulama, enfekte hastaların izlenmesini kolaylaştırarak ve yetkililer tarafından eylemleri hızlandırarak Kıbrıs’ta Covid-19 salgını durdurma çabalarına yardımcı olmak amacıyla İnteraktif medya, Akıllı Sistemler ve Gelişen teknolojiler (Yükseliş) Araştırma Merkezi tarafından geliştirildi.

“The COVTRACER App” adını taşıyan ve şu an için Android telefonlarda kullanıma açılan uygulamanın, Apple IOS versiyonununda kısa bir süre sonra kullanılabileceği bildirildi. Uygulamanın Güney Kıbrıs’ta işi gereği evlerinden çıkmak zorunda kalan kişiler tarafından kullanılmasının amaçlandığını yazdılar.

Uygulamayı indiren kişilerin son iki haftada gittikleri ve ziyaret ettikleri yerleri telefonlarına kaydedebileceklerini ve kendilerine Korona teşhisi konulması durumunda, sadece kendi onaylarıyla bu bilgileri resmi makamlarla paylaşabilecekleri belirtildi.