Son Dakika Haberler

Güney Kıbrıs’ta dört pozitif testten ikisi restoranlardan biri de okul personelinden çıktı

Güney Kıbrıs’ta dört pozitif testten ikisi restoranlardan biri de okul personelinden çıktı
Okunma : 294 views Yorum Yap

Kıbrıs’ta bilim insanları, Kıbrıs’ta kısıtlayıcı tedbirlerin azaltılmasında ikinci aşamaya girilmesinin ikinci gününde dört pozitif vaka görülmesi üzerine mesafelerin korunması ve hijyen kurallarına uyulması uyarısında bulundular.

Güney Kıbrıs Sağlık Bakanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan sağlıkla ilgili Bilim Komitesi üyesi Dr. Leontios Kostrikis, toplam 1.970 testten 4’ünün pozitif çıktığını söyledi.

İki pozitif sonuç, henüz açılmayan bir restorandan çıktı, bu sonuçlar kuaför, berber, güzellik salonları, dövme salonları ve restoranlarda yapılan 1000 test arasında yer aldı.

Diğer pozitif  vaka adadaki genel hastanelerin laboratuvarlarında yapılan 171 testten birinde görüldü.

Okullarda okul personeline yapılan 448 testten biri de pozitif çıktı.

Kıbrıs’ta COVID-19 vaka sayısı 927’ye yükseldi.

Dr. Leontios Kostrikis, sınırlamaları aşamalı olarak kaldırma planının harekete geçirilmesinin yeni bir durum yarattığını, sağlık protokollerine daha kesin uyulması gerektiğini gösterdiğini söyledi; “Herkesten prosedüre uymalarını ve çok dikkatli olmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Lefkoşa’daki Kıbrıs Devlet Sağlık Hizmetleri Kuruluşu Direktörlüğü Bilim Direktörü Dr. Marios Loizou da basın toplantısında, ülkenin sınırlamaların kaldırılmasının ikinci aşamasına girdiğine, büyük dikkat gerektiğine işaret etti ve “Heyecanımızın bizi yenmesine izin vermemeliyiz” dedi.

Dr. Loizou, mesafeyi korumak, özellikle dün restoranlarda olduğu gibi kalabalık oluşturmaktan kaçınmak gerektiğini vurguladı.