Son Dakika Haberler

Güney Kıbrıs’ta devriye helikopterler devrede!

Güney Kıbrıs’ta devriye helikopterler devrede!
Okunma : 1.480 views Yorum Yap

Koronavirüs’ün yayılma hızını önleme çalışmaları kapsamında kontrol amaçlı Güney Kıbrıs Havacılık birimine bağlı helikopterlerin devriyeye başlayacağı bildirildi.

Yetkililer, Cuma günü yaptığı açıklamada, helikopterlerin ve dronların polis tarafından Paskalya haftasonu boyunca hareket düzenlemelerini kontrol etmek için kullanılacağını söyledi.

Açıklamada, Güney Kıbrıs Adalet bakanı Giorgos Savvides, polise Paskalya hafta sonu boyunca otoyollarda daha fazla devriye gezmesi talimatını verdiğini söyledi. “Tatil dönemi boyunca otoyollarda devriye devriyeleri için polise açık talimatlar verdim. Tatil evlerine gidemeyiz. Evlerimizde Tutku ve Diriliş’i dua edip kutluyoruz. İnanç ve sabırla başaracağız ”dedi.

Daha önce polis, Larnaka bölgesindeki Avdellero’da Perşembe akşamı bir kilisede toplanan  bir rahip ve dokuz kişinin her birine 300 € para cezası verdiklerini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, halkı kiliseye gitme anlaşılabilir isteğine rağmen, halkı koronavirüsün yayılmasını önleme görevine odaklanmaya çağırdı. Yine Paskalya süresi boyunca, polis şefi Kypros Michaelides, yetkililerin kiliseler ve Paskalya yemeği için toplanmakta kullanılan popüler açık alanlar etrafında devriye gezeceklerini söyledi.

Polis helikopterlerinin durumu gökyüzünden izleyeceğini söyledi. “Yasa herkes için geçerlidir, istasyonu ne olursa olsun kimse muaf değildir” dedi. Michaelides, Paskalya şenlik ateşi, lampradjia, geleneğe izin verilmeyeceğini ekledi ve ebeveynleri çocuklarını içeride tutmaya çağırdı.

Daha fazla yorumda bulunan polis şefi, röportaj sırasında Paskalya’yı çocuklarından ve torunlarından uzak tutacağını söyleyerek üzüldüğünü söyledi. Önlemler kaldırıldıktan sonra, kutlamayı kutlamak için büyük bir aile toplantısına ev sahipliği yapacağını da sözlerine ekledi.

Güney Kıbrıs Polis Müdürlüğüne bağlı, Güney Kıbrıs Havacılık Biriminin 1 uçak ve 4 adet polis helikopteri bulunuyor.