Son Dakika Haberler

Güney Kıbrıs’ta 1 Haziran’dan itibaren uygulanacak olan koronavirüsü kısıtlamaları

Güney Kıbrıs’ta 1 Haziran’dan itibaren uygulanacak olan koronavirüsü kısıtlamaları
Okunma : 38 views Yorum Yap

 

 

Güney Kıbrıs Bakanlar Kurulu’nun 27 Mayıs 2021’de aldığı karar uyarınca koronavirüsü kısıtlamaları 1 Haziran’dan itibaren daha da azalacak.

Güney Kıbrıs Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan duyuruya göre:

  • 1 Haziran’dan itibaren evlerdeki kişilerin azami sayıları, evlerde yaşayanlar ve küçükler dâhil 10’dan 20’ye çıkarılacak.
  • Ayrıca evlerde 30’den fazla kişi bulunamayacak. Sadece düğün ve vaftiz için önceden Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri’nden ilgili protokoller esasında izin alınabilecek.
  • Bunların yanı sıra dini alanlar, kazinolar, konferans salonları, ticari fuar alanları, tiyatrolar, amfi tiyatrolar ve diğer sanat alanları gibi kamu alanlarının iç mekânlarında, her mekânın %50 kapasitesi kadar kişi bulunabilecek, 12’den fazla kişi için SafePass istenecek.
  • Düğün, vaftiz ve cenazelere izin verilecek ancak törenin yapıldığı mekânların içindeki kişi sayısı mekânın kapasitesinin %50’sini aşmayacak. Yine 12 kişiyi aşması durumunda SafePass istenecek.

Aşağıdaki koşullara uyularak düğün, vaftiz, mezuniyet partileri vs gibi sosyal etkinlikler, restoranlarda, etkinlik ve kabul töreni alanlarında, otellerde ve turist mekânlarında, gece kulüplerinde, eğlence merkezlerinde, müzikli ve danslı alanlarda yapılabilecek.

*Öğlen ve akşam yemeği için 150 kişi veya

*Öğlen ve akşam yemeği için dış mekânda 280 kişi

*Günün he saatinde dışarda resepsiyon/ kokteyl partileri için 250 kişi

*İç mekânda 12 yaş üstü her katılımcının SafePass’ı olması gerekecek.

  • 1 Haziran’dan itibaren sosyal aktiviteler dâhil binanın her odasının kapasitesi ve bina yöneticisinin istemesi halinde en az sayıda kişiyle, eğitimci dâhil 7 kişi, tüm özel eğitim merkezleri ve özel öğretim merkezlerinin faaliyetlerine izin verilecek.
  • 12 yaş üstü kişiler için eğitim ve sosyal faaliyetler için SafePass gerekecek.
  • Kamu sektöründe çalışanlarla özel hizmet şirketlerinde çalışanlar, acil hizmetler haricinde işyerlerine gidebilecekler. Ancak sayı toplam çalışanların %50’sini aşmayacak.