Son Dakika Haberler

Güney Kıbrıs Turizim Bakanlığı Acil Eylem Planını açıkladı

Güney Kıbrıs Turizim Bakanlığı Acil Eylem Planını açıkladı
Okunma : 182 views Yorum Yap

 

Güney Kıbrıs Turizm bakan yardımcısı, Salı günü yaptığı koronavirüs ile ilgili gelişmelere bağlı olarak uygulanabilecek 2020 yılı için esnek bir acil eylem planı hazırladı.

Turizm Bakanı Yardımcısı Savvas Perdios,  Temmuz’a kadar Kıbrıs’ta turist görmeyi beklemiyor.

Mali yardım yapılacak;

Bakan, Güney Kıbrıs’ta Paskalya’dan sonra bakanlığın havayolu şirketleri ve seyahat acenteleriyle iletişimi yeniden başlatacağını ve daha sonra Nisan ayı sonunda ve Mayıs ayı başlarında, ülkenin dört bir yanındaki kültür kurumlarının dağlık, kırsal ve uzak bölgeler de dahil olmak üzere iç turizmi güçlendirmek amacıyla mali yardım alacağını söyledi.

Perdios şunları söyledi: “Yeni ulusal turizm stratejisi artık tek yönlü bir sokak. Ve en azından kısmen 2021’de iyileşmek istiyorsak ürünümüzde gerekli değişiklikleri yapmamız gerekiyor.”

Yetkili, Güney Kıbrıs‘ın bu yıl yüzde 60 daha az turistin (yaklaşık 1,5 milyon insan) olacağını ve yalnızca önümüzdeki iki veya üç yıl içinde tam bir iyileşme sağlanacağını söyledi.

Perdios, “Turistler Temmuz ayında gelmeyecek, örneğin Ağustos veya Eylül’de gelecekse, planlarımızı buna göre uyarlamak ve değiştirmek zorunda kalacağız” dedi.

Ayrıca 2020 için acil durum planının, Temmuz ayına kadar ilk ziyaretçileri görmeyi ümit eden turizm çalışanları ile zaten paylaşıldığını söyledi.

Ancak Perdios, ülke risksiz olana kadar turizmle ilgili sayılardan bahsetmenin mantıksız olduğunu vurguladı.

Ancak, bir planın zaten yürürlüğe girdiğini söyledi.

“Yakın gelecekte alacağımız azalan turist sayısı nedeniyle, ufuklarımızı genişletmeli ve Covid-19 salgını öncesinde sahip olduğumuz stratejiyi yeni bir stratejiyle entegre etmeliyiz. Pazarımızı ve hedefimizi genişletmemiz gerekiyor. ”

Perdios, turistlerin artık kalabalık yerleri ziyaret etmek konusunda daha isteksiz olacağını düşünüyor. Bu nedenle, “sunduğumuz ürün talebe uygun olmalı, çünkü bu sürekli değişen bir sektör” dedi.

Koronavirüs sonrası için hazır olmalıyız

Daha özel olarak eylem planına atıfta bulunan bakan, dışişleri bakanlığının Mart ayında, Kıbrıs’ı potansiyel ziyaretçilerin düşüncelerinde tutmayı amaçlayan, çoğunlukla yurtdışındaki insanları hedef alan bir kampanya başlattığını söyledi.

Hala etkin olan kampanyada #staysafe ve #betterdaysarecoming hashtag’leri kullanılıyor.

“Bütçenin yanı sıra dış pazarları da çekmek için bir stratejimiz var. Bununla birlikte, her şey, ülke koronavirüs içermediğinde durumun nasıl olacağına bağlı olacaktır.

Perdios, nisan ve mayıs ayları boyunca, kültür kurumları ve müzelerde çalışan personelin, hükümet tarafından verilen sağlık önlemlerine saygı duyurken insanların kültürden faydalanabilmeleri için materyallerini dijital olarak tanıtmak üzere eğitildiğini de sözlerine ekledi.