Son Dakika Haberler

Güney Kıbrıs Sınır Kapıları Açıldı

Güney Kıbrıs Sınır Kapıları Açıldı
Okunma : 306 views Yorum Yap

Bakanlar Kurulu’nun KKTC’ye giriş tarihini değiştirmesiyle bugün sabahtan itibaren Lokmacı, Beyarmudu, Akyar, Bostancı ve Metehan sınır kapıları geçişlere açıldı.

Daha önce açıklanan,“Güneyde çalışanlar, eğitim ve tedavi görenler, KKTC’de yaşayan Maronitler ve Rumlar ile Pile’de yaşayan KKTC vatandaşları” olmak üzere 6 kategoride değerlendirilen kişiler dışındaki tüm KKTC vatandaşları ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vatandaşları son 72 saat içinde yapılan ve sonucu negatif olan PCR testlerini belgeleyerek bugünden itibaren KKTC’ye girebilecek.

Güneye geçişte ise Rum yönetiminin kendi uygulaması söz konusu olacak. Kişiler 2 kategoride değerlendirilecek.

Rum Yönetimi Güney’e Geçişleri Nasıl Ele Alıyor?

Buna göre, Güneyde çalışanlar, tedavi ve eğitim görenler, Pile’dekiler, KKTC’de daimi ikameti bulunan Maronitler ve Rumların güneye ilk geçişlerinde PCR negatif sonucu göstermeleri yeterli olacak.

Belirlenen kategorinin dışında kalan KKTC vatandaşları ile kuzeye geçen Kıbrıslı Rumlardan güneye her dönüşte PCR negatif sonucu istenecek.

METEHAN’DA ARAÇ TRAFİĞİ

Geçişlerin ilk gününde Metehan Sınır kapısında uzun kuyruklar oluştu.  Sabah saatlerindeki ilk geçişleri Güneyde çalışanlar yaptı. Oluşan trafiğin bir sebebi de güneye geçen araçların evrak eksikliği idi.

Metehan’daki görevliler geçiş yapacakları test konusunda uyardı. Metehan’dan kuzeye geçeceklerin PCR test sonuçlarını ise Sağlık Bakanlığı görevlisi kontrol ediyor.

LOKMACI VE LEDRA PALACE’DA GEÇİŞ YOK

Bakanlar Kurulu’nun dünkü kararı uyarınca açılan Lokmacı sınır kapısı, Güney Kıbrıs’ın geçişlere açtığı kapılar arasında olmadığından şu an kapalı. Geçişler olmadığından bölgede ve esnafta sakinlik hakim.

Ledra Palas sınır kapısı ise Güney’in kararıyla açıldı ancak KKTC’de bu yönde bir karar alınmadığından buradan da geçişler olmuyor.