Son Dakika Haberler

Güney Kıbrıs Merkez Bankası Müdürü: Kıbrıs ekonomisi 2020’de ‘ciddi bir durgunluk’ yaşayacak

Güney Kıbrıs Merkez Bankası Müdürü: Kıbrıs ekonomisi 2020’de ‘ciddi bir durgunluk’ yaşayacak
Okunma : 54 views Yorum Yap

Güney Kıbrıs Merkez Bankası Müdürü Constantinos Herodotou, koronavirüsü salgınından dolayı ülke ekonomisinin 2020’de ‘ciddi bir durgunluk’ yaşamasının beklediğini bildirdi.

Perşembe günü yayımlanan Merkez Bankası 2019 yıllık raporunun girişinde Herodotou, “2020 ve sonrası için ekonominin beklentilerinin, koronavirüsü salgınındaki olumsuz gelişmelerden dolayı dramatik biçimde gölgesinde kaldığını belirtti.

Merkez Bankası Müdürü, kurumun Aralık 2019 tahminlerinde, genelde Güney  Kıbrıs ekonomisi için onu gelecekteki süreçte yavaşlatacak aşağıya doğru risklerin devam ettiğini kaydetti.

Dış jeopolitik gelişmelerle birlikte Brexit ve ticari gerginlikler, bankacılık sektörünün karşı karşıya kaldığı sıkıntılara ek olarak yüksek düzeyde özel borçlanmanın muhtemelen risk oluşturmaya devam edeceğine dikkat  çeken Herodotou,  “Bunu salgından sonra da göğüslememiz gerekecek ancak açıkçası daha büyük oranda” dedi.

Herodotou, 2019’daki ilerlemenin, hükümetin ve Merkez Bankası’nın, salgın krizinin ekonomik etkileriyle baş etmede hızlı ve koordineli hareketini desteklediğine işaret etti.

Hane halkı, işyerleri ve reel ekonomide olumsuz etkinin maliyetinin azaltılması amacıyla tedbirler alındığını, kriz bittikten sonra da ekonominin ve bankacılık sisteminin sağlamlığı üzerine yoğunlaşmak gerektiğini vurgulayan Herodotou, bunun uzun vadede Kıbrıs ekonomisinin sürdürülebilir büyüme sürecine de temel olacağını kaydetti.

Güney Kıbrıs Merkez Bankası Müdürü Constantinos Herodotou şöyle devam etti:

“2020-2022 döneminde biraz daha düşük büyüme oranı bekliyorduk. Bu tahmin koronavirüsü salgınıyla tepetaklak oldu. Kıbrıs’ta 2020’de ciddi bir durgunluk olması bekleniyor.”

Merkez Bankası’nın raporunda, “2020’de uluslararası düzeyde ağır bir durgunluk olacağını tahmin eden bütün uluslararası kuruluşlarla birlikte bizim de önemli bir aşağı yönde değerlendirmemiz mevcuttur.”

“Sorun, bu durgunluğu gerçekleşip gerçekleşmeyeceği değil ne ölçüde büyük olacağıdır.”