Son Dakika Haberler

Güney Kıbrıs, Fransa ve Lübnan Savunma ve Güvenlik konularında ikili işbirliği programlarι anlaşması imzaladı

Güney Kıbrıs, Fransa ve Lübnan Savunma ve Güvenlik konularında ikili işbirliği programlarι anlaşması imzaladı
Okunma : 51 views Yorum Yap

Güney Kıbrıs- Fransa- Lübnan Savunma bakanlıkları arasında Savunma ve Güvenlik konularında ikili işbirliği programları anlaşması imzalandı..

Savunma Bakanlığı, Kıbrıs, Fransa ve Lübnan Savunma bakanlıkları arasında Savunma ve Güvenlik konularında ikili işbirliği programları üzerinde bir anlaşma imzalandığını duyurdu. Anlaşma, Kıbrıs, Lübnan ile Fransa arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini öngörüyor.

Söz konusu programlar; Kıbrıs adına Savunma Bakanlığı müdürü, Fransa ve Lübnan adına Güney Kıbrıs’taki askeri ataşeleri tarafından imzalandı.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, programlar çerçevesinde Kıbrıs Cumhuriyeti,  Fransa ve Lübnan topraklarında tatbikatlar yapılacak; üç ülkenin personelinin katılımıyla ortak askeri tatbikatlar icra edilecek. Kıbrıs ve Lübnan Arama ve Kurtarma Merkezleri arasında işbirliği sağlanması ve Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) Fransa ve Kıbrıs’ın ortak deniz tatbikatları yapılacak.

Açıklamada, Güney Kıbrıs ve Fransa arasında kurulan işbirliğiyle Fransa’nın Güney  Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını ve Kıbrıs’ın MEB’indeki kendi haklarını desteklediğini ispat ettiği belirtildi.

KHA/JV/MHY/2020