Son Dakika Haberler

Gönyeli Barajı’na timsah balığı bulundu!

Gönyeli Barajı’na timsah balığı bulundu!
Okunma : 241 views Yorum Yap

Taşkent Doğa Parkı bünyesindeki Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü ekibi, dün görgü tanıklarıyla beraber timsah balığının ölüsüne ulaştı ve bulunduğu yerden teslim aldı. Balığın, 112 cm uzunluğunda 10 kg ağırlığında olduğu belirtildi. Uzmanlar, söz konusu balığın bilinçsiz kişiler tarafından gölete bırakıldıktan sonra adapte olamayıp öldüğünü düşünse de uzun zamandır orada yaşama ihtimalini de göz önünde bulunduruyor. Bu konuda bilgi toplamak için timsah balığına bugün nekropsi yapılacak ve özellikle mide içeriğine bakılacak.    Gönyeli Barajı’nın kıyısında bir vatandaş tarafından ölü olarak bulunan “timsah balığı” herkesin ilgisini çekti.
Herkeste merak uyandıran bu balık türünün Gönyeli Barajı’na bırakıldığı mı yoksa orada mı yaşadığı araştırılıyor.   27 Haziran 2020’de sosyal medyada yayınlanan fotoğraflardan yola çıkan Taşkent Doğa Parkı bünyesindeki Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü ekibi, dün görgü tanıklarıyla beraber timsah balığının ölüsüne ulaştı ve bulunduğu yerden teslim aldı.
Enstitüden yapılan açıklamaya göre, balığın, Atractosteus spatula türü timsah balığı olduğu tespit edildi. Balığın 112 cm uzunluğunda 10 kg ağırlığında olduğu belirtildi.   Bu tür balıkların genelde 1.8 metre ve 45 kilogram ağırlığa, maksimum 3 metre ve 160 kilo ağırlığa ulaşabildiği ayrıca ülkemize Veteriner Dairesi izni ile yasal yollardan akvaryum balığı olarak ithal edilebildiği belirtildi. Çavuşoğlu: Bu boya ulaşması yaklaşık 10 yıl aldı    Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü Su Ürünleri Mühendisi Derviş Çavuşoğlu, timsah balığının çok dayanıklı bir tür olduğunu ve bu boya ulaşmasının yaklaşık 10 yıl aldığını belirtti.    Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Uzmanı Ulaş Şeherlioğlu ise pusu kurarak avlanan bir tür olan timsah balığının, genelde diğer balıklarla beslendiğini fakat Dünyanın diğer yerlerinde su kuşları ve diğer memelileri de tükettiklerine dair kayıtların bulunduğunu belirtti. Timsah balığına bugün nekropsi yapılacak    Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü ve Taşkent Doğa Parkı yetkilileri tarafından sosyal medyada yapılan açıklamada şöyle denildi:    “Balığın yakın zamanda bilinçsiz kişiler tarafından gölete bırakıldıktan sonra adapte olamayıp öldüğü düşünülse de uzun zamandır orda yaşama ihtimali de bulunuyor. Bu konuda bilgi toplama adına timsah balığına bugün nekropsi yapılacak ve özellikle mide içeriğine bakılacak.    Lütfen evde beslediğiniz su kaplumbağası, kara kaplumbağası, kuş ve balık türlerini doğamıza bırakmayınız. Bu çok ciddi kötü sonuçlar doğurabilecek yanlış bir uygulamadır. Bu tip durumlarda ve doğada oraya ait olmayan bir hayvan gördüğünüzde lütfen Alo 1190 Yaban Hayat Destek Hattı’nı arayınız”.