Son Dakika Haberler

Hamile kız kardeşini vuran Rum Ordusu milisi mi?

Hamile kız kardeşini vuran Rum Ordusu milisi mi?
Okunma : 434 views Yorum Yap

Güney Kıbrıs’ta geçtiğimiz salı günü 23 yaşındaki bir gencin, evinde bulunan G-3 Piyade tüfeği ile 21 yaşındaki hamile kız kardeşini karnından vurarak öldürdüğü, olaya ilişkin polis soruşturmasında ise  tüfeğini temizlerken kız kardeşini yanlışlıkla vurduğunu beyan ettiği haber kaynaklarımıza yansımıştı.

Konuya duyarsız kalan Rum basınında ise vurularak ölen kızın hangi silahla vurulduğuna özellikle yer verilmediği ve konunun geçiştirildiği görüldü.

G-3 piyade tüfeği askeri birlikler tarafından kullanılan ve yüksek ateş gücüne sahip bir tüfek olması nedeniyle, ABD hariç Dünya genelinde piyasa da satışı söz konusu olmayan ve şahısların zimmetinde bulundurulması yasak olan bir silahtır (7.62mm çapında 102 santim boyunda, şarjörle beslenen ve hava ile soğuyan, yarı otomatik veya otomatik olarak atış yapabilen tek erin temel muharebe silahı olan G3’ün şarjörü 20 adet mermi alırken tam otomatik durumda dakikada 500-600 adet mermi atma kabiliyetine sahiptir)

Bilindiği üzere GKRY, 1974 ten bugüne kadar KKTC ile olası bir savaş durumunda silahlı milis olarak kullanabileceği gücü hazır halde tutabilmek için aktif bir şekilde seferberlik sistemini uygulamaya devam etmektedir. GKRY’nin seferberlik sisteminde askerliğini bitirmiş tüm erkekler sistemin bir unsuru durumundadır.

Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO)’nun kontrol ve eğitim sorumluluğunda yedek personel olarak nitelendirilen ancak aktif milis gücü olan ve senede üç kez RMMO tarafından eğitime tabi tutulan 60/70 bin civarı bir milis gücü bulunduğu tahmin edilmektedir. Milis gücü içerisinde yer alan başta emekli subay/astsubaylar olmak üzere aktif görev alacak şahıslara RMMO envanterinde bulunan G-3 piyade silahı gibi uzun namlulu silahlar da dahil silah ve mermi verilmekte, bu milis gücü sözkonusu silahları her an kullanacak şekilde evlerinde bulundurmaktadır. Öyle ki geçtiğimiz yıllarda, Rum tarafınca kabul edilmese de eğitime giden bazı milislerin yanlarında eş ve çocuklarını da atışlı silah eğitimine götürdüğüne dair görüntüler basına yansımıştı.

Bununla birlikte Yunan Silahlı Kuvvetlerinden emekli olan Subay ve Astsubaylara Rum tarafında yaşamayı teşvik etmek için arazi, ev vb. imkanlar sunulmakta, bahse konu milis gücün eğitiminde bunlardan da istifade edilmekte ve Yunan emekli askeri personelinin uzun namlulu silahlarını yanlarında bulundurmalarına da müsaade edilmektedir.

Tüm bu bilgiler kapsamında, KKTC’ye karşı AB’den aldığı destekle silahlanmayı tam gaz devam ettiren GKRY‘de yaşanan olayın, kendisine zimmetli G-3’ünü evinde bulunduran bir milisin cinnet geçirerek hamile kız kardeşini vurması sonucu gerçekleştiği söylenebilir.

Öyle ki GKRY sosyal medyalarında konuyla ilgili paylaşımda bulunan duyarlı birçok Rum vatandaşı, bu anlamsız silahlanma yarışına ve böylesine atış gücü yüksek, sadece silahlı kuvvetlerde bulunması gereken uzun namlulu silahların kontrolsüz bir şekilde insanların evlerinde bulunmasına izin verdiği için Rum Hükümetine tepkilerini gösterdi.