Son Dakika Haberler

Gezi Parkı Eylemleri 7. Senesinde

Gezi Parkı Eylemleri 7. Senesinde
Okunma : 174 views Yorum Yap

2013 senesinde Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilip yerine Topçu Kışlası yapılmasına karşı başlayan, kısa sürede milyonlarca kişinin adalet, demokrasi ve özgürlük talebiyle büyüyen bir harekete dönüşen Gezi Direnişi yedinci yılında

Taksim Meydanı’nda imar izni olmadan inşa edilmek istenen Topçu Kışlası için Gezi Parkı’nda başlayan çalışmayı protesto etmek isteyen insanlar ile Gezi Parkı eylemleri başlamış ve  Türkiye geneline yayılmıştı.

Bu süreçte Berkin Elvan (15) , Ali İsmail Korkmaz (19), Ethem Sarısülük (26)  , Abdullah Cömert (22), Mehmet Ayvalıtaş (19), Ahmet Atakan (22) ve Medeni Yıldırım (18) yaşamını yitirdi. Mehmet İstif ve Elif Çermik de maruz kaldıkları gaz nedeniyle yaşamını yitirdi. On bine yakın kişi ise polis saldırısıyla yaralandı.

 

 

Gezi Parkı Eylemleri Nasıl Başlamıştı?

27 Mayıs 2013 tarihinde Gezi Parkı’nda ağaçların sökülmesi için belediye ekiplerince yapılan çalışmalar saat 23.00 sularında başladı. Çok sayıda meslek odası ve dernekten oluşan Taksim Dayanışması üyelerinin de bulunduğu kişiler, iş makinelerini durdurarak ağaçların sökülmesini engelledi. Bu amaçla gece boyunca nöbet tutuldu.

28 MAYIS: Sosyal medya aracılığıyla durumdan haberdar olan birçok kişi, ağaçların sökülmesini ve parkın yıkımını engellemek için sabah saatlerinde parka geldi. İlerleyen saatlerde polis yıkıma engel olmak isteyen kişilere saldırdı ve ardından bazı ağaçlar iş makineleriyle söküldü.

29 MAYIS: Yıkım çalışmaları yeniden başlayınca pek çok insan iş makinelerinin önüne geçerek yıkım çalışmalarını tekrar engelledi ve nöbet tutuldu.

30 MAYIS: Polis, parkta kurulan çadırlarda kalanlara sabahın çok erken saatlerinde müdahale etti. Polisin yoğun saldırısı kısa sürede parka daha fazla kişinin gelmesine neden oldu.

 

31 MAYIS: Cuma sabahının ilk saatlerinde çevik kuvvet eylemcilere orantısız güç kullanarak saldırdı. Barışçıl eylemlerinin karşısında yoğun şiddete maruz kalan halk sokaklara döküldü. İktidarın baskıcı politikalarına karşı sürdürülen protestolar başka şehirlere de yayılarak büyüdü.