Son Dakika Haberler

George Floyd protestoları: ABD’de Kristof Kolomb heykelleri yıkılıyor!

George Floyd protestoları: ABD’de Kristof Kolomb heykelleri yıkılıyor!
Okunma : 56 views Yorum Yap

ABD Minnesota eyaleti Saint Paul’da bir grup ırkçılık ve polis şiddetine karşıtı yaptıkları protestolar esnasında İtalyan kaşif Kristof Kolomb heykelini yerinden söktü.

 

3 metreden büyük bronz heykel protestocular tarafından tabanından sökülerek yere yatırıldı. Protescuların arasında olan Mike Forcia Reuters Haber Ajansına verdiği bilgide “ Doğru olan buydu, zamanlama da doğruydu.” dedi.

Afrika kökenli Georg Floyd’un beyaz tenli bir polis tarafından şiddet uygulanarak ölümünden sonra  ABD’de ırk eşitsizliği ve polis şiddeti konusunda tartışmalar yeniden alevlendi. Kuzey Amerika’nın yerli halkı Kolomb’un Amerika kıtasının keşfi sonrasında sömürgeciliğin başladığını ve soykırımın mümkün kılındığını savunuyor, bu yüzden de Kolomb’a taparcasına saygı duyulmasını reddediyor.

Geçtiğimiz Salı günü Virginia Eyaletinde bulunan Richmond’da Kolomb’un 1927’de dikilmiş bir anıtı harap edilmiş ve bir göle atılmıştı. Çarsamba gününün sabahında ise Boston’da Amerika kaşifinin heykelinin kafası vücudundan ayrılmış ve heykelin vucuduna da zarar verilmişti. Washington’da ise Temsilciler Meclisi sözcüsü Nancy Pelusi mecliste konfedere eyaletlerin siyasi liderleri ve iç savaştaki askerleri temsil eden 11 heykelin kaldırılmasını talep ediyor.