Son Dakika Haberler

GAÜ’den Alsancak Belediyesi’ne yanıt!

GAÜ’den Alsancak Belediyesi’ne yanıt!
Okunma : 370 views Yorum Yap

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser’in düzenlediği basın toplantısında, Camelot Beach Club konusunda sarf ettiğini belirttiği “kaybettiğimizi geri alacağız” sözlerini kınandı.

GAÜ’den yapılan açıklamada, “Kendilerine derhal şu soru ile cevap verme gereksinimi duyuyoruz; ‘Kaybettiğinizi? söylediğiniz, düşman eline mi geçti? Camelot adıyla bilinen alan, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın mülkiyeti ve hakları dahilindedir. Vatanımızın aziz toprağının ayrılmaz bir parçasındaki bu alanda, üstelik sadece kiracı olarak hizmette kalacağımızı bilerek yaptığımız ülkemize katma değer sağlayan bir yatırım, böyle kin dolu bir nitelemeyi hak etti mi?” ifadeleri kullanıldı.

“Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın onayı, Başbakanlığın talimatı doğrultusunda, Bakanlar Kurulu’na yönlendirilmiş bu kritik süreçte GAÜ’nün kiracılık haklarının devam ettiği” kaydedilen açıklamada, yarın saat 10.00’da Camelot Beach Club’da bu konuda basın toplantısı düzenleyecekleri belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Üniversitemizin eğitim-araştırma faaliyetleri yanında halkımızın tüm sosyal gereksinimleri için hizmette olan söz konusu yatırım alanlarımız ile tesislere yönelik ve ne yazık ki; siyasi iradenin en azından mahdut bir bölümünün gayri-idari tasarrufu olarak değerlendirdiğimiz, son derece vahim düzeydeki ‘gasp edilme’ girişimini kınıyoruz. Üniversite olarak buna izin vermeyeceğimizi vurgulamak istiyoruz.

Cümlelerinizdeki ifadelerin öngördüğü: 35 yıldır sizin de yaşam alanınız olan, Girne Bölgesi’nin belkemiği sayılacak kurumumuzu ‘yabancılaştırıcı’ ifade; Temsil ettiğiniz değerli kitle ve kurum tarafından da salimen değerlendirilecektir.

Ancak; Bu ifade tarzının, saygıdeğer toplumumuzun herhangi bir katında itibar görmeyeceğine yönelik inancımızı koruyoruz. Beş bin yıllık antik tarihini halkımız ile paylaşmaktan onur duyduğumuz bu yerleşkenin; Bugüne kadar GAÜ eliyle bu topluma, bu ülkeye neler kazandırdıklarını, neleri hatırlattığını yine halkımızın yüce takdirlerine bırakıyoruz. En azından, kişisel olarak sizin de; ‘Kaşlar ile uğraşırken, gözleri çıkarmamasını’ tercih etmesini öneriyoruz.”