Son Dakika Haberler

F1’de Azerbaycan, Singapur ve Japonya da iptal edildi!

F1’de Azerbaycan, Singapur ve Japonya da iptal edildi!
Okunma : 26 views Yorum Yap

8 yarışlık 2020 Formula 1 Avrupa takvimini açıklayan Formula 1 yönetimi, diğer yarışlar için çalışmaya devam ederken; Azerbaycan, Singapur ve Japonya Grand Prix’lerinin de iptal edildiği açıklandı.

Sezon öncesi takvim çalışmaları pistlerin yapılarına, yapılan ücret anlaşmalara ve lojistik planlamalarına göre hazırlanıyor. Bu sezon başlamadan hemen önce ortaya çıkan Covid-19 Pandemisi nedeniyle yarışlar askıya alınmış ve birçok planlama yapılmaya başlanmıştı. Ülkelerin Pandemi ile mücadelesi ve normalleşmeye göre yeniden planlamalar yapılsa da cadde pistleri bu planlamaların dışında olmak zorunda kaldı. Çünkü cadde yarışları büyük lojistik sorunlarıyla karşılaşıp pisti hazırlamak için yeterli zamanları yoktu. Bu nedenle Azerbaycan ve Singapur Grand Prix’leri de bu sene yapılmayacak. Japonya’daki MotoGP yarışının iptal edilmesinin ardından Formula 1 yarışının iptaline de artık kesin gözüyle bakılıyordu ve açıklama yapıldı.

İptal kararlarının ardından, açıklanan 8 yarışlık Avrupa takvimi sonrası çalışmaları devam ediyor. Formula 1 yönetiminin 15-18 yarışlık bir takvim oluşturma çabasının olduğu biliniyor ve şu an Avrupa dışı 7-10 yarışa ihtiyaçları var. 27 Ekim’de yapılması planlanan Amerika yarışı, 29 Eylül’de yapılması planlanan Rusya yarışı ve Çin ihtimaller arasında bulunuyor. Kanada ve Vietnam yarışları ihtimali düşük görülüyor.

2020 F1 Avrupa takvimi:
1) 5 Temmuz-Red Bull Ring, Avusturya
2) 12 Temmuz-Red Bull Ring, Avusturya
3) 19 Temmuz-Hungaroring, Macaristan
4) 2 Ağustos-Silverstone, Britanya
5) 9 Ağustos-Silverstone, Britanya
6) 16 Ağustos-Barcelona, İspanya
7) 30 Ağustos-Spa, Belçika
8) 6 Eylül-Monza, İtalya

Ertelenen yarışlar:
1) Bahreyn
2) Vietnam
3) Çin
4) Hollanda
5) Kanada
6) Fransa
7) Amerika
8) Rusya
9) Meksika
10) Brezilya
11) Abu Dhabi

İptal Edilen Yarışlar:
1) Avustralya
2) Monako
3) Azerbaycan
4) Sinagpur
5) Japonya