Son Dakika Haberler

Eylül ayında ek bütünleme yapılacak

Eylül ayında ek bütünleme yapılacak
Okunma : 87 views Yorum Yap

 

 

 

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, katıldığı bir programda Eylül ayının ilk haftasında Meslek Liseleri’nde ek bütünleme yapılacağını açıkladı.

 

Amcaoğlu, online eğitim konusunda özellikle Meslek liselerinde düz liselere göre daha ciddi sıkıntılar yaşandığını bu nedenle sınıf geçme oranlarında düşüş olduğunu belirterek, Eylül ayının ilk haftasında ek bütünleme sınavlarının yapılacağını belirtti.

Bakan Amcaoğlu, okulların teknik düzey ve fiziki yapılarının iyileştirilmesi eksikliklerin giderilmesi kapsamında çalışmaların takvimlendirildiğini ve çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Eğitimde 20 bin kişinin aşılandığını açıklayan Amcaoğlu, eğitimi sorunsuz şekilde açacağız eylül ayında öğrencilerimiz için de Sağlık Üst Kurulunun yönlendirmesi ve tavsiyelerine uyarak güvenli bir şekilde eğitim kayıplarını tamamlama hedefindeyiz dedi.

 

“ARA SINAV YAPILACAK”

Ara sınıflarda yaşanan sıkıntılara da dikkat çeken Amcaoğlu, Başsavcılık’tan görüş aldıklarını Bülent Ecevit, Maarif Kolejleri, Hala Sultan gibi okullarda ara sınıf eksik öğrencileri için bir sınav yapacaklarını takvimi ise Bakanlık sitelerinden ve basın aracılığıyla duyuracaklarını ifade etti.

70 bin kadar öğrencinin ilk ve orta eğitime hazırlandığını açıklayan Amcaoğlu, Yüksek Öğretimde de 85 bine yakın öğrencinin Eylül ayında yüz yüze eğitime başlayacağını vurguladı.

Sağlık Bakanlığı’nın yurt dışında okuyan öğrencilerle ilgili bir çalışma yürüttüğünü vurgulayan Amcaoğlu, Türkiye Cumhuriyeti üzerinden dünyada kabul gören dijital ortama kayıt yaptırabileceğini ve sorun yaşanmayacağını açıkladı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Green Pass uygulaması konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti Pasaportu şartını öne sürmesinin bir insanlık ayıbı olduğunu ifade eden Amcaoğlu “Biz bu sorunları aşmaya hazırız ve aşacağız. Kimsenin seyahat özgürlüğünün veya eğitim hakkının gasp edilmesine müsaade etmemeliyiz.” dedi.

 

HES KODU İÇİN AYLIK 300 BİN TL’YE İHTİYAÇ VAR

Amcaoğlu, yurt dışına gidecek olan öğrencilerin Türkiye üzerinden HES kodu ile aşılarını kaydettirerek gidebileceğini açıkladı. Amcaoğlu, “Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı gerekli çalışmayı yapmalıdır” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın çalışmasını tamamlayarak Maliye Bakanlığı’na sunmasının ardından Maliyenin HES kodu için 300 bin TL aylık kaynağa ihtiyacı olduğunu belirtti. Maliye Bakanlığı’nın şu anda bile günlük 1 milyon TL pandemi için kaynak aktardığını vurgulayan Amcaoğlu, bu noktada bir sıkıntı olacağını öngörmediğini dile getirdi. Amcaoğlu, yurt dışına gidecek olan öğrencilerimizin bu sıkıntısının bir hafta içerisinde çözülmesi gerektiğini belirtti.

 

Gündem Kıbrıs