Son Dakika Haberler

Evergrande krizinde kritik bankacılık adımı: Yüzde 20’lik hisse satıldı

Evergrande krizinde kritik bankacılık adımı: Yüzde 20’lik hisse satıldı
Okunma : 6 views Yorum Yap

 

 

 

Çin, gayrimenkul devi China Evergrande Group’ta yaşanan likidite krizinin finansal sektöre sıçramasını engellemek için yeni adım attı. Evergrande, Shengjing Bank Co. bankasında sahip olduğu yüzde 20 hisseyi, yerel Shenyang hükümetine 1.55 milyar dolara satmayı kabul etti. Banka, gelirin, bünyesindeki borçların kapatılmasında kullanılmasını istedi.
Çin, Evergrande krizi kaynaklı risklerin finans sektörüne yayılmasını sınırlamak için, Evergrande’nin sorunlarla mücadele eden bölgesel bir bankadaki payını satın alıyor.
Hong Kong Borsası’na yapılan açıklamaya göre, Evergrande Shengjing Bank Co.’daki yüzde 20’lik hissesini 10 milyar yuan (1.55 milyar dolar) karşılığı Shenyang yerel yönetimine satma konusunda anlaşmaya vardı.
Banka bu anlaşmada tüm paranın Evergrande’nin bankaya olan borcunu ödemek için kullanılması talebinde bulundu. Söz konusu satışın, Evergrande’nin tahvil sahiplerine ve konut alıcılarına olan yoğun borcunu ödemesine fazla bir katkı sağlanması öngörülmüyor. Bu satış, yetkililerin, bir kurtarma adımından kaçınmaya çalışmaları ile birlikte, Evergrande’nin kötüleşen likidite krizinin bankacılık sistemine etkilerini en aza indirmek için attığı adımların bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.