Son Dakika Haberler

Europol’ün “kripto para dolandırıcılığı” operasyonunda 15 kişi gözaltına alındı

Europol’ün “kripto para dolandırıcılığı” operasyonunda 15 kişi gözaltına alındı
Okunma : 46 views Yorum Yap

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol) koordinasyonunda Sırbistan ve Almanya’da düzenlenen “kripto para dolandırıcılığı” operasyonunda 15 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Europol’den yapılan yazılı çerçeve, çağrı merkezinin aradıklarını kurbanlarını sahte kripto para sitesi üzerinden dolandıran bir çetenin çökertildiği belirtildi.

Açıklamada, sahte kripto para garantili yapılan ilk yatırımlara büyük karlar veren şebekenin, daha sonra kurbanlarını büyük meblağlar yatırmaya yönlendirdiği kaydedildi.

Bu yolla Almanya’daki kurbanlarını yaklaşık 2 milyon avro dolandıran şebekenin İsviçre, Kanada ve Avustralya’da da çok sayıda insanı milyonlarca avroya zarara uğrattığı vurgulandı.

Yaklaşık 1 milyon nakit para bulunan dijital cüzdan, 50 bin avro nakit para ve 3 arabaya el konulan operasyon kapsamında, şebekeye mensupları 14 Sırbistan’da, 1 kişi de Almanya’da olmak üzere 15 kişinin gözaltın alındı.

Açıklamada, şebeke tarafından dolandırıldığı halde henüz şikayette bulunmayan çok sayıda mağdurun tahmin ettiği bilgiye yer verildi. (AA)