Son Dakika Haberler

Erhürman: Halk 1 Temmuz’dan sonra ne olacak endişesi taşıyor!

Erhürman: Halk 1 Temmuz’dan sonra ne olacak endişesi taşıyor!
Okunma : 88 views Yorum Yap

Pandeminin ülkemizde görüldüğü tarihten bu yana aynı şeyleri söylüyoruz diye konuşan Erhürman, ‘İnsanlarda güveni sarsarsanız insanlar endişeye kapılır’ dedi ve şunları kaydetti, “Biz üç aydır çok net bir şey söylüyoruz. İlk başta yardımcı olmak için söyledik ama değişen bir şey yok. Bütün dünyada bir pandemi yaşanıyor sağlıkta ve ekonomide kriz olarak ortaya çıktı. İnsanların ekonomik olarak ciroları yüzde 50-60’lara düşmüş durumda. Temmuz ayı itibari ile çeklerle ilgili sorunların çıkacağı herkesin malumu.  İnsanlar 1 Temmuz’dan sonra ne olacak endişesini taşıyor.  İlk günden beri hep yaşadığımız bir kere bilim kurulu diye bir şeyin ortada olmadığı herkesin malumu. Önceden 4-5 tane vardı. Ama hiçbir yerde yok.  Bilim kurulu, konseylerine atanan insanlar görevlerinden çekildi. Bilimsel temellere dayanmadan bu işi yaptığınız açıkça ortaya çıktı ama dahası tek bir ağızdan hala bugün oldu başaramadınız.  Her biri başka bir şey söylüyor.

BU NASIL AÇIKLANIR?
Meclis’te Sağlık Bakanı’nın gemide yolcu olarak bulunan bir kişide yüksek ateş tespit edildiğini duyurması ve birkaç saat sonra da yüksek ateşi olmadığını bilgisini vermesine yönelik açıklamalarda bulunan Erhürman şunları aktardı düne kadar geldik, dün yaşadığımız şey ne? Sayın Sağlık Bakanı kürsüde diyor ki, evet bir pozitif vaka var. Hastaneye kaldırıldı. Nasıl bulundu bu pozitif vaka geldi ve ateşi 37.5 derece bunun üzerine hastaneye kaldırıldı. Bunu söyledikten sonra bakanlığın kendi en süt düzey yetkililerinden birinin hekimlere gönderdiği mesajlarda hayır ateşi yok mesajı gidiyor. Bu arada Sayı Başbakan kürsüye çıkıyor ve ateşi yakaladık diye bununla gurur duyduğunu söylüyor. Bizde diyoruz ki madem böyle biz de tebrik ediyoruz. Sağlık çalışanlarımızdan kuşkumuz yok.  İki saat sonra tekrar çıkılıyor kürsüye ve bu kez deniyor ki hayır pozitif vaka değilmiş bu vaka. Şimdi bu nasıl açıklanır?

TEDBİRLERİN ARTMASI GEREKMİYOR MUYDU?
Erhürman, karantinalı girişlerin dahi güvenli olmadığına inanç belirtti. Erhürman, “Bu yaşanan şey bize bir şey gösterdi. Şimdi karantinalı giriş oluyor ülkeye karantinalı giriş daha tedbirli bir giriş.  Ama siz karantinalı girişte bile tam olarak önlem almıyorsunuz. Geliyor bu insanlar ve gümrük memurları ile bir temas gerçekleşiyor ve siz ondan sonra o kişiyi oradan sonra karantinaya alacağınızı söylüyorsunuz. Dün yaşanan olaydan sonra gümrük memurları tedbirleri artırdı peki tedbirlerin zaten artmış olması gerekmiyor muydu?” diye sordu.

HATA ÜSTÜNE HATA EKLEDİNİZ
Geçtiğimiz haftalarda yaşanan jet krizine de değinen Erhürman şöyle konuştu, “Bunun öncesinde o meşhur jet krizinde 12 kişi geldi ülkeye ve 12 kişi güya merkezi karantina da olacaktı ama polis raporu ile merkezi karantina olmayan bir yerde kaldılar. Karantinada kalmadılar zaten Girne’de Mağusa’da kahvaltı yaptılar. Döndüler İskele’de lojmanda kaldılar ve bu insanların temaslılarıyla ilgili hiçbir şey yapılmadı.  Orada bu hayatı yaptınız, dün geldiniz bir hata da üstüne eklediniz.  Ve şimdi siz bize diyorsunuz ki 1 Temmuz itibari ile ben çift PCR ile insan alacağım. Çift PCR’la insan alacaksınız da laboratuvarınız yeterli mi?”