Son Dakika Haberler

Erhan Arıklı: “Hava yolu şirketi kurarak veya tarifeli uçuş sayısını artırarak bilet fiyatları ucuzlatılabilir”

Erhan Arıklı: “Hava yolu şirketi kurarak veya tarifeli uçuş sayısını artırarak bilet fiyatları ucuzlatılabilir”
Okunma : 46 views Yorum Yap

 

 

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Meclis kürsüsünden yaptığı açıklamada, KKTC’ye uçuşlarda bilet fiyatlarının pahalı olduğunu, bu fiyatların düşürülmesi adına göreve geldiği günden beri çalışmalar yaptığını belirtti.

Milli hava yolu şirketi kurarak veya tarifeli uçuş sayısını artırarak bilet fiyatlarının ucuzlatılabileceğini dile getiren Arıklı, göreve geldiği andan itibaren hava yolu kurulabilmesi için çaba harcadığını ve Türkiye’den bir şirketle anlaşmak üzereyken çeşitli nedenlerle firmanın geri çekildiğini belirtti.

 

“Şirket Sayısını Artırma Yönünde Çalışmalar Yapıldı”

Şirket sayısını artırma yönünde çalışmalar yapıldığını, iki firmanın şirket kurduğunu ve izin için müracaatta bulunduğunu, bir firmanın ise hava taksisi için müracaatta bulunduğunu dile getiren Arıklı, bu şirketlerden bir yerli şirketin riske girerek Türkiye’deki Freebird hava yolunun iznini kullanarak uçuşlara başlayacağını kaydetti.

Bu şirketin FLY KHY ismiyle 13 Mart’ta lansman yapacağını, 16 Nisan’da da uçuşlara başlayacağını belirten Arıklı, bu haberi verme ve tebrik amaçlı sosyal medyada paylaşım yaptığını söyledi.

Uçuş biletleri ve vergilere değinen Arıklı, vergileri aşağı çekme noktasında çalışmalar yapılacağını belirtti.

 

“Ercan Havalimanı Bitmek Üzere”

Ercan Havalimanı’nın bitmek üzere olduğunu söyleyen Arıklı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün proje dışında birtakım yeni çalışmalar talep ettiğini, şirketin de bunları yaptığını ve söz konusu ek kalemlere yönelik ek maddi talepte bulunduğunu belirtti.

Arıklı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün şu an inceleme yaptığını, pandemi kaynaklı kayıplarla ilgili de incelemelerin devam ettiğini söyledi.

İç tüzüğün uygulanmaması konusuna ilişkin CTP Başkanı Erhürman’ın kürsüde yaptığı konuşmaya değinen Arıklı, CTP döneminde aynı maddeyle halkı bilgilendirmeden yasaların geçirilmesi uygulamasının yapıldığını söyleyerek bazı örnekler okudu.

Arıklı, bir soru üzerine hava yolu şirketinin reklam için Kıbrıs Havayolları ismini kullanıldığını, resmi tescilinin ise FLY KHY olduğunu dile getirdi.