Son Dakika Haberler

ENI ve Total şirketleri 6. parseldeki kazı çalışmalarını erteledi

ENI ve Total şirketleri 6. parseldeki kazı çalışmalarını erteledi
Okunma : 27 views Yorum Yap

İtalyan ENI ve Fransız Total enerji şirketleri, Güney Kıbrıs’ın sözde münhasır ekonomik bölgesinde planlanan sondaj çalışmalarını yaklaşık 1 yıl erteledi. Her iki şirket de bu yöndeki kararlarını Rum Yönetimi’ne bildirdi.

Cyprus Mail gazetesinin haberine göre, ENI ve Total konsorsiyumu, Doğu Akdeniz’de, Rum yönetiminin sözde münhasır ekonomik bölgesi içerisindeki 6’ncı parselde yapmayı planladıkları sondaj faaliyetlerini, Mart veya Nisan 2021’e kadar ertelediğini resmi olarak Rum yönetimine iletti.

Rum Yönetimi Hükümet Sözcüsü Kyriacos Koushios, iki enerji şirketinin, erteleme konusunda hükümeti bilgilendirdiğini doğruladı.

Koushios, ENI ve Total şirketinin sondajlar için tahsis ettikleri sermaye harcamalarını iptal etmemelerini ise “sevindirici haber” olarak yorumladı.

ENI ve Total konsorsiyumu, Kovid-19 salgını öncesinde, şubat ayı başlarında, sözde 6’ncı parselde sondaj çalışmalarına başlamayı planlıyordu.

Rum Politis gazetesinin 14 Nisan’daki haberinde, ENI ve Total konsorsiyumunun nisan sonunda yapmayı planladığı sözde 6’ncı parseldeki sondaj çalışmasının Kovid-19 kaynaklı ekonomik sıkıntılar sebebiyle erteleneceği yer almıştı.
Rum basınında, daha önce de Amerikan Exxon Mobil şirketinin, Kovid-19 salgınından kaynaklanan ekonomik sorunlar nedeniyle Rum yönetimi Enerji Bakanlığını sözde 10’uncu parselde temmuzda yapacağı sondaj çalışmasını 2021’in Eylül ayına ertelediğine dair resmi olarak bilgilendirdiği, teyit sondajının da 2022’ye kaldığı belirtilmişti.