Son Dakika Haberler

Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Sınıf Geçme Sınav Tüzüğü hakkında açıklama yaptı!

Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Sınıf Geçme Sınav Tüzüğü hakkında açıklama yaptı!
Okunma : 99 views Yorum Yap

İşte o açıklama:

‘Bilindiği üzere, 2019-2020 eğitim – öğretim yılına yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle 10 Mart 2020 tarihinden itibaren ara verilmişti. Bakanlar Kurulunun tedbirler çerçevesinde aldığı 30 Haziran 2020 tarihine kadar eğitim – öğretim faaliyetlerinin durdurulması kararı nedeniyle, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı içinde bulunduğumuz akademik yılın tamamlanmasına karar vermiştir.

Bu çerçevede, Bakanlığımız, ilgili sendikalar ve mecliste temsil edilen siyasi parti temsilcileri ile istişare ederek, pandemi dönemine yönelik olarak Sınıf Geçme Sınav Tüzüğü’nde bir takım değişiklikler yapmış ve Bakanlar Kuruluna sunmuştur.

Bakanlar Kurulunun hazırlanan tüzüğü onaylamasının ardından 2019-2020 eğitim öğretim yılının tamamlanması koşulları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

• Öğrencilerin 1’inci dönem sonu karne notları, 2’nci dönem sonu karne notu olarak değerlendirilecektir.

• 8’inci sınıfta eğitim gören öğrencilerden yıl sonu başarı ortalaması 5.00 ve üzeri olan öğrenciler mezun olacaktır. Ayrıca, yıl sonu başarı ortalaması 5.00’ın altında olan öğrencilerin 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıf yılsonu başarı ortalamasının aritmetik ortalaması 5.00 ve üzeri olan öğrenciler yine mezun olacaktır.

• Bu koşulları yerine getiremeyen 8. Sınıf öğrencileri için 15-19 Haziran 2020 tarihleri arasından (her iki tarih dahil) yılsonu sınavları düzenlenecektir. Bu sınavlarda gerekli koşullara ulaşan öğrenciler de mezun olacak, koşulları yerine getiremeyen öğrenciler ise sınıf tekrarı yapacaktır.

• 12’nci sınıfta eğitim gören öğrencilerden yıl sonu başarı ortalaması 5.00 ve üzeri olan öğrenciler mezun olacaktır. Ayrıca, yıl sonu başarı ortalaması 5.00’ın altında olan öğrencilerin 9’uncu, 10’uncu, 11’inci ve 12’nci sınıf yılsonu başarı ortalamasının aritmetik ortalaması 5.00 ve üzeri olan öğrenciler yine mezun olacaktır.

• Bu koşulları yerine getiremeyen 12. Sınıf öğrencileri için 15-19 Haziran 2020 tarihleri arasından (her iki tarih dahil) yılsonu sınavları düzenlenecektir. Bu sınavlarda gerekli koşullara ulaşan öğrenciler de mezun olacaktır.

• 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarda öğrenim gören öğrencilerden yılsonu ortalaması 5.00 olmayanlar, başarısız oldukları derslerden sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecekler. Bu öğrenciler, geçtikleri bir üst sınıfta devam eden derslerden başarılı olmaları halinde, sorumlu oldukları derslerden de başarılı olmuş sayılacak, devam etmeyen derslerde ise 2020-2021 Akademik Takviminde belirlenecek dönemlerde düzenlenecek sorumluluk sınavlarına gireceklerdir.

• Ara sınıf öğrencileri ile mezun olma şartlarını doğrudan yerine getiren 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencileri, karne ve diplomalarını 8 – 11 Haziran tarihleri arasında okullarının belirleyeceği programa göre alacaklardır.

• Gerekli koşulları doğrudan yerine getiremeyip, düzenlenecek olan yılsonu sınavları sonucunda mezun olma hakkı elde eden 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencileri ise karne ve diplomaları ise 26 Haziran 2020 Cuma günü alacaktır.

• Yasa gereği ilköğretimde sınıfta kalma söz konusu olmadığından 1’inci dönemdeki karne notları kıstas alınıp, 17 günlük eğitim süreci göz önünde bulundurularak 2’nci dönemdeki öğretmen kanaati ile birlikte değerlendirilip yılsonu karne notları belirlenecektir.

• İlkokullarda ise karne ve tamamlama belgelerinin dağıtımı, 8 – 15 Haziran tarihleri arasında okullarının belirleyeceği programa göre gerçekleştirilecektir.

• Mezuniyet törenleri ise Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler nedeniyle bu yıl yapılamayacaktır. ‘