Son Dakika Haberler

Easyjet iflasın eşiğine geldi

Easyjet iflasın eşiğine geldi
Okunma : 90 views Yorum Yap

Yunan girişimci Stelios Haji-Ioannou tarafından 1995 yılında İngiltere’de kurulmuş  düşük maliyetli uçuş yapan havayolu şirketlerinden olan Easyjet, Avrupa’nın birçok önemli ticaret ve eğlence merkezini birleştiren havayolu şirketlerinden biri olarak biliniyor.

Koronavirüs nedeniyle Nisan ayı uçuşlarını durduran Easyjet’ten yeni açıklama geldi. Easyjet kurucusu Stelios Haji-Ioannou, şirketin Ağustos ayında iflas edebileceğini açıkladı. Covid 19 salgını sebebiyle turizm ve seyahat sektörü durmuş durumda. Virüsün sebep olduğu ekonomik etkilerinin yanında, Easyjet kurucusu bu hastalığın insan davranışlarında da büyük bir etki bırakacağını, bu sürecin sonunda az sayıda insanın tatil için yurt dışı tercihinde bulunacağına inandığını cümlelerine ekledi.

178 yıllık seyahat şirketi olan Thomas Cook Eylül 2019 yılında iflasını açıklamıştı.

Yine  Şubat 2020’de milyonlarca lira borçla iflas eden Atlas Jet ardından İngiliz bölgesel havayolu şirketi Flybe koronavirüs darbesinden sonra iflas eden  havayolu şirketlerinden olmuşlardı.

Haji-Ioannou, şirketin 4.5 milyar £ olan Airbus anlaşması feshedilmezse Ağustos 2020’de Easyjet’in de iflas edebileceği uyarısında bulundu.