Son Dakika Haberler

Dünya Saati etkinliğinde ışıklar depremlerde hayatını kaybedenler için kapatılacak

Dünya Saati etkinliğinde ışıklar depremlerde hayatını kaybedenler için kapatılacak
Okunma : 48 views Yorum Yap

 

 

 

Depremden etkilenen bölgelerin afetlere dirençli şekilde yeniden inşa edilebilmesi için #Yeşilİyileşme çağrısı yapan WWF Türkiye, her yıl mart ayının son cumartesi günü dünya genelinde düzenlenen “Dünya Saati” uygulamasının bu yıl, Şubat ayında yaşanan büyük depremlerdeki kayıpları anmak için, 25 Mart Cumartesi akşamı 20.30-21.30 saatleri arasında gerçekleşeceğini açıkladı. Etkinlik kapsamında, ülkemizde anıtların, kurumların, evlerin ışıkları depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına kapatılacak.

2007 yılından bu yana iklim krizi ve doğa kayıplarına dikkat çekmek için düzenlenen Dünya Saati’nde, bu yıl ülkemizde ışıklar, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), Türkiye’nin çağrısıyla Şubat ayında yaşanan büyük depremlerdeki kayıpları anmak için kapatılacak. Dünya Saati’nde ayrıca depremden etkilenen bölgelerin afetlere dirençli şekilde yeniden inşa edilebilmesi için #Yeşilİyileşme çağrısı yapılacak

WWF-Türkiye’den (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) yapılan açıklamaya göre, vakfın çağrısıyla her yıl Mart ayının son Cumartesi günü dünya genelinde düzenlenen “Dünya Saati” etkinliği, bu yıl 25 Mart Cumartesi akşamı 20.30-21.30 arasında gerçekleşecek.

WWF-Türkiye’nin öncülük ettiği etkinlik kapsamında, Türkiye’de anıtların, kurumların ve evlerin ışıkları Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına kapatılacak.

Ayrıca WWF-Türkiye, Dünya Saati’nde depremden etkilenen bölgelerin afetlere dirençli şekilde yeniden inşa edilebilmesi için de “yeşil iyileşme” seferberliği çağrısı yapıyor. Katılımcılar, Dünya Saati etkinliğinin internet sitesinden imza vererek “yeşil iyileşme” seferberliğini destekleyebilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, bu yıl Dünya Saati’nin telafisi olmayan kayıpların üzüntüsü içinde karşılandığını belirterek, “6 Şubat’ta adeta zaman durdu. Bir doğa olayı olan depremin afete dönüşmesinin yarattığı büyük tahribat ile ülkece yasa boğulduk. 16 yıldır dünyamızın geleceği için atılması gereken adımlara dikkati çekmek amacıyla bir saatliğine kapattığımız ışıkları, bu kez kayıplarımızı anmak için kapatacağız. Bu yıl Dünya Saati, bizim için ülke tarihimizin en sarsıcı depremlerinin kayıplarını anma saati.” ifadelerini kullandı.