Son Dakika Haberler

Dünya genelinde hava kirliliği çok yüksek bir oranda düştü

Dünya genelinde hava kirliliği çok yüksek bir oranda düştü
Okunma : 47 views Yorum Yap

Hava kirliliği azaldı;  Koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla alınan karantina önlemleri nedeniyle Mart’ta dünya çapında yüz binlerce uçak seferi iptal edildi. Havaya 28 milyon ton daha az karbondioksit salınımı oldu.

Başta havacılık ve turizm olmak üzere birçok şirket zor duruma düşerken, iptal edilen yaklaşık bir milyon uçuş sayesinde havaya 28 milyon ton daha az karbondioksit salınımı olduğu açıklandı.

Geçtiğimiz ay koronavirüs salgını sebebiyle tüm dünyada uçuşlar durmuştu. Hava trafiğindeki azalma sonrası uçak emisyonları üçte bir oranında azaldı. Bu azalma altı milyon aracın yola çıkmaması ile eşdeğer.

Financial Times’ın haberine göre, Mart ayında dünya çapında yaklaşık bir milyon uçuş iptal edildiğinden, havaya 28 milyon ton daha az karbondioksit salınımı oldu.

Koronavirüs  sebebiyle kapanan fabrikalar ve azalan sanayi üretimi sonrası Çin’deki karbon emisyon oranı şubat ayında yüzde 25 oranında azaldı.

İstanbul ve Ankara’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan önlemler, hava kirliliğini yüzde 41 azalttı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kirli havanın solunum ve dolaşım sistemine derinlemesine nüfuz edebildiğini belirterek, “Akciğerlerimize, kalbimize ve beynimize zarar verebilir. Şehirlerdeki trafik yoğunluğunun ve diğer faaliyetlerin azalması sebebiyle azotdioksit (NO2) yoğunluğunda büyük düşüşler görülmeye başlandı.” dedi.

Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi (Centre for Research on Energy and Clean Air-CREA) :

“Yapılan araştırmada tüm dünyada azalan endüstriyel üretim ve fosil yakıtların kullanımının düşmesi sebebiyle karbon salınımı açısından genel bir iyileşme yaşıyoruz” dedi. Bunun Çin ve benzeri ülkelerde oldukça yüksek oranda görüldüğünü açıkladı.

NASA’nın internet sitesinde yayınlanan Goddard Uzay Uçuş Merkezi uydu verilerine göre, ABD’nin kuzeydoğu kesimindeki metropol şehirlerde nitrojen dioksit hava kirliliği seviyesinin, martta son 4 yılın ortalamasına kıyasla yüzde 30 düştüğü kaydedildi.

NASA hava kalitesi araştırma görevlisi Fei Liu:

“İlk kez dünya genelinde çok geniş bir alanda hava kirliliğinin çok yüksek bir oranda düştüğünü gözlemledik” diye konuştu.

Uzmanlar ekonomide görülen yavaşlamaya rağmen küresel çapta karbon gazı salınımının düşmesi vesilesiyle uzun ve orta vadede sağlık sorunlarının azalacağını belirtiyor.