Son Dakika Haberler

Dolar, Euro’yu geçti!

Dolar, Euro’yu geçti!
Okunma : 31 views Yorum Yap

Dolar, Türk Lirası (TL) karşısında yüzde 1,13 değerlenirken, euro ise 0,49 oranında değer kaybetti.

Dolar ilk refleksin ardından 18,1092 liradan, euro ise 18,0675 liradan işlem görmeye devam ediyor.

Euro/dolar paritesi 1 seviyesini test etmişti..

Avrupa’da artan enerji krizi korkusu ve Fed’in beklenenden daha şahin kararlar alacağına yönelik beklentiler Euro/dolar’ın 0.9942’ye gerilemesine yol açtı.

14 Temmuzda parite eşitlendiğinde ECB’nin 25 değil 50 baz puanlık faiz artırımına gideceğine dair haberler çıkmış, Euro/dolar yeniden 1.02’nin üzerine çıkmıştı. Bugün ise bu değişimi durduracak herhangi bir gelişme yaşanmadı. Dolar/TL piyasa kapanışının ardından 18.08’den işlem görürken Euro/TL 17.98’e kadar geriledi. Türkiye’nin ihracatında Euro ve dolar gelirleri benzer oranda olsa da turizm gelirlerinin yüzde 70’i Euro cinsinden elde ediliyor.

Bunun yanında dış borçta dolar cinsi ödemelerin Euro cinsi ödemelerin iki katına yakın olması sebebiyle doların aşırı değerlenmesi bir olumsuzluk olarak gösteriliyor.

14 Temmuz’dakinin aksine bugün Euro’nun yeniden değer kazanmasını sağlayacak bir gelişme henüz yaşanmadı. Analistler 20 yılın ardından ilk kez doların Euro karşısında kalıcı bir şekilde daha değerli hale gelebileceğini belirtiyor.