Son Dakika Haberler

Danimarka, İngiltere, Almanya ve Kanada’da işçi alımı! 2.900 Euro maaş!

Danimarka, İngiltere, Almanya ve Kanada’da işçi alımı! 2.900 Euro maaş!
Okunma : 59 views Yorum Yap

 

 

 

 

Danimarka, İngiltere, Almanya ve Kanada’dan işçi alımı müjdesi! 2.900 euro maaş ödemesi var! Bu sektörlere nitelikli-niteliksiz işçi alınacak. Yurt dışında çalışmak isteyen kişiler sık sık ülkeler tarafından duyurulan işçi alımı duyuruları takip ediliyor. Dolar, euro ya da sterlin para birimiyle maaş veren bu ülkelerde işçilere verilen maaşlar merak ediliyor. Ülkeler, mevcut işçi açığı sıkıntılarını dışarıdan gelecek olan işçiler sayesinde çözüyor. Son olarak Kanada, Almanya, Katar ve Finlandiya’nın açık iş pozisyon kadroları incelendiğinde toplamda 1 milyondan fazla personel alımı yapılacak.

Avrupa, Amerika ve Asya ülkelerinin bazılarında işçi açığı olması sebebiyle pek çok sektöre işçi alımı yapılacak. Bu işler için maaşlar en az 2.900 dolar ya da Euro’dan başlıyor. Kanada, Almanya, Finlandiya ve Katar gibi işçi açığı olan ülkeler acil işçi arıyor. Yurt dışında çalışma düşüncesi olanla yapılan işçi alımı ile ilgili yapılacak duyuruları takip ediyor. Kanada, Almanya ve Finlandiya’daki sektörlerin açık işçi pozisyonlarının toplamda 1 milyondan fazla olduğu ifade ediliyor.

 

1 MİLYONDAN FAZLA İŞÇİ ALIMI

Yurt dışında özellikle Avrupa ülkelerinde işçi açığı başladı. Bunun üzerine birçok ülke işçi alım ilanları yayınlıyor. Kanada’nın ardından Almanya ve Finlandiya da işçi alacağını duyurdu. Üç ülkenin toplamda 1 milyondan fazla işçi alımı yapacağı açıklandı.

 

İLK SIRADA KANADA VAR!

Kanada 732 bin, Almanya 270 bin Finlandiya da 30 bin işçi alacak. Kanada’da en çok işçi ihtiyacı olan eyaletler, Quebec, Ontario ve Britihs Columbia. Sağlık sektöründe en çok elemana ihtiyaç olduğu gözlenirken, hizmet sektörü ikinci sırada.

Kanada’da tır sürücüsü açığı da kapatılamıyor. Finlandiya da işçiye ihtiyaç duyan ülkelerden biri. Belli bir oranda göç kabul edilen ülkede işçi ihtiyacı 30 bin seviyelerinde.

Sağlıkçılar, metal işçileri, bilişim ve denizcilik alanında uzman kişiler aranıyor. İşçilere en az 2300 Euro. Finlandiya’daki iş başvuruları şirketler üzerinden gerçekleşecek.

 

ALMANYA  İŞÇİ ARIYOR

Almanya’nın da 270 bin kadın ve erkek işçiye ihtiyacı olduğu duyuruldu. Ülkede pazarlama, mimar, mühendis, yazılım geliştiriciler, sağlık elemanları, ekonomistler, müşteri temsilcilerine ve fabrika işçilerine ihtiyaç bulunuyor.

 

Ağır vasıta kullanabilmek için 18 yaşından büyük olmanız ve İngiltere‘de geçerli bir sürücü ehliyetinizin olması gerekiyor. Yabancı ehliyet sahipleri de İngiliz ehliyetine geçiş yapabilecek. Bu aşamadan sonra Ağır Yük Vasıtası (Heavy Goods Vehicle – HGV) belgesine sahip olmanız lazım. Kullanacağınızın aracın tipine bağlı olarak alacağınız belge değişecek.

En yüksek seviye olan Cat C + E lisansına sahip olan şoförler 3 bin 500 kilogram üzerindeki araçları kullanabilecek. Bu sertifikaların 35 yıl geçerliliği olduğu belirtiliyor. Lisans almak için hem sağlık testi hem de yazılı ve uygulamalı sınavlardan geçmek zorunda oluyorsunuz. Bu sınavlara Türkçe de giriş yapabileceksiniz.

Ağır vasıta sürücülerinin başlangıç aşamasında maaşı yıllık 19 bin sterlinle 24 bin sterlin arasında değişebiliyor. Bu maaş bazı zamanlar 45 bin sterline kadar çıkabiliyor.

 

DANİMARKA İŞÇİ ALIMI

Almanya ve Finlandiya’nın dışında Danimarka da işçi alımı yapan ülkeler listesine eklendi. İskandinav ülkesine işçi olarak gitmek için belirli şartları taşımak gerekiyor. ‘Pozitif Liste’de yer alan işlere Avrupa Birliği dışından ülke vatandaşları da başvurabiliyor. Başvuruların 31 Aralık’a kadar tamamlanması gerekiyor.

 

Danimarka’da işgücü sıkıntısı yaşanan meslekleri ifade eden ‘Pozitif Liste’de yer alan işlere Avrupa Birliği dışından ülke vatandaşları da başvurabiliyor. Başvuranlar, Danimarkalı bir işverenden 31 Aralık’a kadar uygun bir iş teklifi almaları halinde, çalışma ve oturma izni hakkı kazanıyor.

Yüksek eğitimli işçiler için listede yer alan meslekler:
Yönetim: Bölüm başkanı, satış müdürü, genel müdür
Bilim ve mühendislik: Biyolog, makine mühendisi, inşaat müdürü, inşaat mühendisi, çevre mühendisi, kimya mühendisi, tasarımcı, şehir plancısı, arazi müfettişi
Sağlık hizmetleri: Doktor, tıbbi danışman, başhekim, anestezi hemşiresi, hemşire, diş hekimi, klinik diyetisyen, meslek terapisti, radyograf, tıbbi laboratuvar teknisyeni, diş hijyenisti

 

Eğitim: Yetişkin eğitim merkezi öğretmeni, ilkokul öğretmeni, ortaokul öğrencileri için bağımsız yatılı okullarda öğretmen, çocuk bakıcısı, sosyal eğitim görevlisi, okul öncesi öğretmen yardımcısı

Ekonomi: Denetçi, muhasebe kontrolörü

Bilgi Teknolojileri: BT mimarı, BT mühendisi, BT proje lideri, programcı ve sistem geliştiricisi

Hukuk, sosyal bilim, kültür: Hukuk görevlisi, kütüphaneci, psikolog

 

Kaynak: TAKVİM