Son Dakika Haberler

Covid’i tedavi eden ilk hap İngiltere’de onay aldı

Covid’i tedavi eden ilk hap İngiltere’de onay aldı
Okunma : 2 views Yorum Yap

 

Semptomatik Covid’i tedavi etmek için tasarlanan ilk hap, İngiltere ilaç düzenleyicisi tarafından onaylandı.

Tablet – molnupiravir – yakın zamanda hastalık teşhisi konan hassas hastalara günde iki kez verilecek.

Klinik deneylerde, başlangıçta grip tedavisi için geliştirilen hap, hastaneye yatış veya ölüm riskini yaklaşık yarı yarıya azalttı.

Sağlık Bakanı Sajid Javid, tedavinin en kırılgan ve bağışıklığı baskılanmış olanlar için bir “oyun değiştirici” olduğunu söyledi.

Bir açıklamada, “Bugün ülkemiz için tarihi bir gün, çünkü İngiltere şu anda dünyada Covid için evde alınabilecek bir antiviral ilacı onaylayan ilk ülke” dedi.

ABD’li ilaç şirketleri Merck, Sharp ve Dohme (MSD) ve Ridgeback Bioterapötiks tarafından geliştirilen Molnupiravir, enjekte veya damardan verilmek yerine hap olarak alınabilen Covid için ilk antiviral ilaçtır.

İngiltere, ilk teslimatların Kasım ortasına kadar yapılması beklenen 480.000 adet satın almayı kabul etti.

Başlangıçta, ulusal bir çalışma yoluyla aşılı ve aşısız hastalara verilecek ve daha fazla sipariş için herhangi bir karar vermeden önce etkinliği hakkında ek veriler toplanacak.

İlacın en etkili olması için semptomların gelişmesinden sonraki beş gün içinde verilmesi gerekir.

NHS tarafından nasıl bu kadar hızlı dağıtılacağı hemen belli değil. Bazı bakım evlerine malzeme sunulabileceği, diğer yaşlı veya savunmasız hastalara Covid için pozitif test ettikten sonra doktorları tarafından reçete edilebileceği düşünülüyor.

Yeni tedavi, virüsün kendi kopyalarını oluşturmak için kullandığı bir enzimi hedef alarak genetik koduna hatalar getiriyor. Bu, çoğalmasını önlemeli, böylece vücuttaki virüs seviyelerini düşük tutmalı ve hastalığın şiddetini azaltmalıdır.

Merck, yaklaşımın, tedaviyi gelecekte geliştikçe virüsün yeni varyantlarına karşı eşit derecede etkili hale getirmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere düzenleyicisi MHRA, tabletin hafif ila orta şiddette Covid’i olan ve obezite, yaşlılık, diyabet veya kalp hastalığı gibi ciddi hastalıklara yakalanmak için en az bir risk faktörü olan kişilerde kullanım için yetkilendirildiğini söyledi.

Örgütün CEO’su June Raine, bunu “Covid-19’a karşı cephaneliğimize eklenecek başka bir terapötik” olarak nitelendirdi.

“İntravenöz olarak uygulanmak yerine ağızdan alınabilen, bu hastalık için dünyanın ilk onaylanmış antiviralidir” dedi.

“Bu önemli, çünkü Covid-19 ciddi bir aşamaya geçmeden hastane ortamı dışında uygulanabileceği anlamına geliyor.”

İngiltere’nin baş sağlık görevlisi yardımcısı Prof Jonathan Van-Tam Çarşamba günü pandemide “gelecek zor aylar” konusunda uyardı.

Kovid vakaları istikrar kazanmış gibi görünse de ölümlerin arttığını ve enfeksiyonların daha büyük yaş gruplarına “nüfuz etmeye” başladığına dair işaretler olduğunu söyledi.

İngiltere Çarşamba günü 41.229 Covid vakası ve pozitif bir testten sonraki 28 gün içinde 217 ölüm kaydetti.

Deneme sonuçları, molnupiravirin bir etki göstermesi için semptomlar geliştikten hemen sonra alınması gerektiğini göstermektedir. Ağır Covid nedeniyle hastaneye kaldırılan hastalarda daha önce yapılan bir çalışma, hayal kırıklığı yaratan sonuçların ardından durdurulmuştu.

MHRA, onay belgesinde, pozitif bir Covid testinin ardından ve semptomların başlamasından sonraki beş gün içinde ilacın “mümkün olan en kısa sürede” kullanılmasını önerir.

King’s College London’dan araştırmaya dahil olmayan Prof Penny Ward şunları söyledi: “Bu sonuçlar Birleşik Krallık nüfusunda tekrarlanırsa, hastaneye yatırılması gereken vakaların sayısı yarıya inebilir ve ölümlerin sayısı büyük ölçüde azaltılabilir.

“Örneğin kalp, akciğer veya böbrek hastalığı, diyabet veya kanser olan yaşlı yetişkinler gibi hastalık komplikasyonları açısından en yüksek riske sahip kişiler tarafından kullanımı kısıtlanacak gibi görünüyor.”