Son Dakika Haberler

Covid-19’da En Riskli Kan Grubu Belirlendi

Covid-19’da En Riskli Kan Grubu Belirlendi
Okunma : 291 views Yorum Yap

Bilim insanları yapılan araştırmalar ışığında, bazı kan gruplarına sahip kişilerin koronavirüse yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu deneylerle ortaya çıkardı.

Financial Times’ta yer alan habere göre, A kan grubundan kişilerin coronavirüsüne yakalanma ihtimali daha yüksek iken 0 kan grubunun riski ise daha düşük olduğu belirlendi.

Araştırmada, insan genomunda iki noktanın koronavirüs solunum riskiyle bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Bu noktalardan birinin de, kan grubunu belirleyen gen olduğu ortaya çıkarıldı.

Buna göre, A kan grubundan hastaların oksijene ihtiyaç duyma veya solunum cihazına bağlanma oranı yüzde 50 daha yüksek, 0 kan grubundan hastaların riski ise yüzde 35 daha az olduğu ortaya çıktı.

Bilim insanları, belirli bir kan grubuna sahip olmakla koronavirüsü daha ağır geçirmek arasında doğrudan bir neden – sonuç ilişkisi kurulabilmesi için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini de belirtti.

Ancak daha önceden ABD ve Çin’de yapılan araştırmalarda, A kan grubuna sahip kişilerin virüsten daha çok, 0 kan grubunun ise daha az etkilendiği tespit edilmişti.