Son Dakika Haberler

COVİD-19’a karşı KKTC’de sivil seferberlik

COVİD-19’a  karşı KKTC’de sivil seferberlik
Okunma : 69 views Yorum Yap

Kuzey Kıbrıs Dayanışma İçinde

KKTC Hükümeti dünya genelinde COVİD-19‘a karşı yürüttüğü başarılı mücadele ile dikkat çekiyor. Mücadele kapsamında alınan kararlara azami riayet gösteren ve toplumsal bilinçle hareket eden KKTC halkı mücadeleyi bir adım daha ileri taşıyarak ilan edilmemiş bir sivil seferberlik başlattı.

Kısmi imkansızlıklara rağmen tek yürek olarak yürütülen bu mücadelede, Lefkoşa Türk Maarif Koleji Kimya Laboratuvarında kolonya üretilirken, ceza evinde ise mahkumlar tarafından yüz maskesi üretilmeye başlandı.

Bununla birlikte, özel bir üniversite tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan yazılı açıklamada, solunum cihazlarının birden fazla hastada kullanımını mümkün kılacak ara bağlantı ve aparatların üretiminin tamamladığı, adada sınırlı sayıda bulunan solunum cihazı kullanıma büyük katkı sağlayacağı, Covid-19 tedavisinde kullanılacak ve solunum desteği sağlayacak alternatif cihazın seri üretim aşamasına geldiği bildirmişti.

Öte yandan, Girne Evkaf İyilik Gönüllüleri bünyesinde çalışan Rus gönüllüler tarafından ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere gıda yardım kampanyası başlatıldı.  Söz konusu kampanya kapsamında,  yardımsever vatandaşlar Girne merkez, Alsancak, Lapta ve Karşıyaka bölgesinde bulunan sekiz  marketten alacakları gıda malzemelerini ihtiyaç sahiplerinin alması için marketlerin önüne konulan kutulara veya askılara bırakmaya başladı.

Yine birçok belediye, dernek, birlik, sendika ve şirket yardım paketleri hazırlatarak ihtiyaç sahiplerine dağıtmaya devam ediyor.

İmkanı olan, duyarlı herkes taşın altına elini koyuyor.

Önümüzdeki dönemde Covid-19 a karşı yürütülen mücadeleye sivil toplum kuruluşları ile vatandaşların artan katkılarının devam edeceği değerlendirilmektedir.