Son Dakika Haberler

ÇOCUKLAR / GENÇLER – Cumhur Deliceırmak

ÇOCUKLAR / GENÇLER  – Cumhur Deliceırmak
Okunma : 1.251 views Yorum Yap

ÇOCUKLAR / GENÇLER

Gençliğe bırakmak / çocukları sevmek.

Güvenmek gelecek kuşaklara.

Marifet bu işte.

Çocuklar, siz yarının büyüklerisiniz demek çok da manalı bir yaklaşım değil.

Yarı doğru bir sözden beklenen ( her neyse beklenen ) anlam çıkmaz, çıkar sanırsınız ama yok çıkmaz.

Yarı doğru, çünkü yarının büyüklüğü  önemsenirken, bu günün çocukluğu es geçiliyor

Artık eskimeye başlamış bütün nesiller çocuklarına, çocukluklarını yaşatamamışlığın ağır yükünden kurtulmak için sarılmışlardır ‘sıkın dişinizi çocuklar da siz zaten yarının büyüklerisiniz’’ sözlerine.

Evvel emirde geçici bir süredir çocukluk, sıfır ile on dört, on beş yaş aralığını kapsar ve her bir yaşın çocukluğu, çocuk insan için çok önemli ve değişkendir.

Emekleme diye bir keyif süreci vardır ki değmeyin çocuğun çocukluk keyfine, bir noktadan başka bir noktaya aynı keyifle ve güvence içinde gidebilmek emekleme süresi dışında olası değildir,

Anne kucağında, babanın omuzlarında, ayaklarını sarkıtmış da babanın iki omzundan aşağıya doğru kahkahalarla dıgıdık dıgıdık gitmenin zevkini başa hiçbir yolculukta yaşamaz insan üç- beş yaş aralığından sonra.

İlk aşk kaç yaşında başlarsa başlasın ilk gençlik aşılmamış olur ve daha sonra yaşanılacak aşklar çocukça olmayacaktır.

Çocukların çocukluklarını yaşayabilmesi ruhsal medeniyetin ölçütüdür. Kulağınıza küpe edin ve asla unutmayın. Her bir insan bir tek defa yaşar çocukluğunu ve gençliğini. Hem çocuk ve hem de genç olmanın keyfini sürebilmek, çocuk çocuk oynamak, genç genç asi olmak, bu dönemlerin gereklerini yaşayabilmek ertelenemezdir.

Ertelenemezdir çünkü hiçbir insan ikinci defa 3 yaşında, 5-7-9-11-13 yaşında olma şansına sahip değildir.

15 yaşı ile birlikte artık kendi hayatı bir anlamda elindedir kişinin. Kendi gününü ve yarınını kendince kurma olasılığı vardır ve bu olasılık, kendini insan olarak oldurabilmesi ile doğru orantılıdır.

Gençliğe bırakmak / çocukları sevmek.

Güvenmek gelecek kuşaklara.

Marifet bu işte, demiştim en baştan.

Çocukları sevmek, kendi evladı ile sınırlı kalmamalı insanın, evladın çocukluk süresi sona erince de anne babasının çocuğu kaldığını asla unutmadan ve fakat başka-diğer- öteki, başka din ve lisanda da olsa çocuk milletini sevmek boyun borcu ve onların çocukluk çağını çocukça yaşamasını sağlamak.

Gençliğe bırakmak ve gelecek kuşaklara güvenmek bir başka yazıya kalsın.

Cumhur Deliceırmak 2020