Son Dakika Haberler

Çin, Hong Kong’lulara yardım elini uzatan ülkeleri tehdit etti

Çin, Hong Kong’lulara yardım elini uzatan ülkeleri tehdit etti
Okunma : 33 views Yorum Yap

Reuters’in haberine göre Çin Hükümeti güvenlik yasalarının yürürlüğe girmesinden sonra yabancı ülke hükümetlerine Hong Kong’lu muhalifleri desteklemelerihalinde bunun sonuçlarına katlanırlar uyarısında bulundu. Bunun yanısıra Peking Ticaret Bakanlığı eski Britanya kolonisi Hong Konk’un ekonomisini güçlendirmek için yardımda bulunacaklarını duyurdu. Çin Dış İlişkileri sözcülerinden bir kişi İngiltere Hong Kong’lulara İngiltere vatandaşlığı vermeye kalkarsa bunun sonuçlarına katlanır dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Çin’in güvenlik yasalarına karşılık Hong Kong halkına vatandaşlık vermeyi öne sürmüştü. Çin, ABD Hong Kong’un ticaret ayrıcalıklarını iptal ettikten sonra da ABD’yi tehdit etmişti. Hong Kong’lu insan hakları savunucuları ve yabancı eleştirmenler Çin’in güvenlik yasalarının insanların özgürlük hakkını kısıtladığı görüşündeler.

 

Hong Kong yargı merciileri bu konuyla ilgili endişeleri dağıtmaya çalışarak güvenlik yasalarının özerk hakların içini oyacağını belirttiler. Yargı bağımsızlığı özel ekonomi bölgesinde başarının anahtarı olarak kabul ediliyor. Hong Kong’un 1997’de Çin’e geri verilmesi sırasında garanti edilen haklar içinde yargının hakimleri kendilerinin seçeceği de bulunuyor. Yargıtay Başkanı Geoffrey Ma, perşembe günü bunun bu şekilde kalacağını ifade etti.

 

Çarşamba günü 300 protestocunun tutuklanmasından sonra perşembe günü Hong Kong’da sakinlik hakimdi. Çin hükümeti tarafından Pekin’in bir parçası olarak görülen Taiwan ise halkını Hong Kong’a seyahat etme konusunda uyardı.