Son Dakika Haberler

Çin ABD’ yi soğuk savaşa karşı uyardı

Çin ABD’ yi soğuk savaşa karşı uyardı
Okunma : 81 views Yorum Yap

Çin ABD’ yi soğuk savaşa karşı uyardı

 

ABD Başkanı Trump Çin’e karşı en başından beri saldırgan bit tutum izlemişti. Trump Korona salgını sürecinde söylemlerini daha da sertleştirdi. Çin Dış İlişkiler Bakanı’ndan bu konuda şiddetli eleştiri ve uyarı var.

Çin Dış İlişkiler Bakanı Wang Yi Amerikan Hükümetini sert bir şekilde eleştirdi. Wang Yi, Çin Halk Kongresinde yaptığı konuşmada oradaki bazı politik güçlerin Çin ile olan ilişkileri rehin aldıklarını ve iki ülke arasındaki ilişkiyi soğuk savaş yönüne doğru ittiklerine değindi.

Wang Yi “Yeni Koronavirüs tahribatının yanında bir de ABD’de yayılan politik bir virüs var. Bu virüs Çin’e saldırmak ve iftira atmak için her alanda kullanılıyor.” İfadelerinde bulundu. Ayrıca bazı politikacıların Çin ile ilgili bir çok yalan ve komplo teorisi ürettiklerini de sözlerine ekledi.

Dış İlişkiler Bakanı Wang Yi, salgının dünyayı şaşırttığını, Çin’in de diğer ülkeler gibi mağdur olduğunu, ülkesinin derhal ve sorumluluk alarak virüsün yayılımına reaksiyon gösterdiğini, ülke olarak sürekli bilgi paylaşımında bulunduklarını ifade etti. Çin’in uluslararası bilimsel bir araştırmaya açık olduğunu, fakat bu araştırmanın politize edilmemesi gerektiğini, profesyonel bir şekilde ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) önderliğinde gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizdi.

Wang, ABD ve Çin’in dünya barışı ve gelişimi için büyük sorumluluk taşıdığını, iki tarafın da akciğer hastalığı Covid-19 ile mücadelede birlikte çalışmaları gerektiğini ifade ederek Çin ile ABD işbirliğinden sadece fayda sağlayabilirler, fakat karşı karşıya gelirlerse kaybederler diye uyarıda bulundu. Wang, ülkesinin egemenlik ve bölgesel bütünlüğünü savunacağını sözlerine ekledi.

İki ülke arasındaki ilişkiler uzun süredir ticaret anlaşmazlığı, insan hakları sorunları ve başka konular yüzünden gergin. Ikili ilişkiler en son korona salgını ve Hongkong’un statüsü yüzünden kötüleşti.

ABD Korona salgınında sürekli virüsün kaynağının Çin olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca Washington Pekin’i virüsün yayılmasını önlemek için başından beri önlem almada gecikmekle suçluyor.

Trump Dünya Sağlık Örgütü’nü Çin ile fazlaca iyi ilişkiler içinde olmakla suçlamış ve WHO’ ya uzun vadede finansal desteği kesmekle tehdit etmişti. Dış İlişkiler Bakanı Wang Amerika’daki yüksek vefat sayısına değinmeden, “WHO’nun uyarılarını dikkate almayanlar yüksek bir bedel ödediler, WHO iyi bir iş çıkardı ve yetkileri baltalanmamalı.” dedi.